„Nakresli mi barančeka.“ Touto prosbou osloví malý chlapec so zlatistými kučerami pilota, ktorý havaroval v saharskej púšti. Komu by tento výjav nebol známy? Novela Malý princ z roku 1943 je dielo, ktoré poznajú malí aj veľkí na celom svete.

Vydavateľstvo SLOVART prináša ikonický príbeh Malý princ v novom preklade Igora Navrátila v prekrásnom vydaní. Grafické spracovanie vychádza z prvého amerického vydania knihy, na ktorom pracoval samotný Antoine de Saint-Exupéry. Jeho ilustrácie sú neoddeliteľnou súčasťou príbehu a postavy ako chlapec, líška či ruža sú známe symboly a ikony.

Toto nenápadné a nadčasové dielo, ktoré má menej ako 100 strán, je bohaté na humanistické myšlienky. V príbehu o malom chlapčati, ktoré opustí svoju krásnu, ale pyšnú ružu, aby preskúmalo ostatné časti vesmíru, stretávame postavy, ktoré sú metaforou skutočného sveta (materiálnosť, povrchnosť, neschopnosť vidieť svet farebný…). Jedinečný a dojímavý príbeh, ktorý podnecuje nielen detskú predstavivosť, ale aj filozofické úvahy dospelých. Rozsahom síce útle, ale humánnym posolstvom rozsiahle dielo možno čítať ako rozprávku či alegóriu alebo symbolický existenciálny román.

Dielo si vďaka svojmu optimizmu získalo priazeň čitateľov po celom svete a v roku 2015 bolo dokonca sfilmované. Americký ilustrátor Mark Osborne vytvoril animovaný film, ktorý ukazuje príbeh Malého princav rozličných interpretáciách.

Kniha Malý princ bola preložená do viac ako 180 jazykov a celosvetovo sa jej predalo viac ako 80 miliónov výtlačkov.  Vďaka tomu sa zaradila aj medzi 50 najpredávanejších kníh na svete.

O autorovi

Antoine de Saint-Exupéry (1900 – 1944) bol francúzsky spisovateľ, letec, novinár, filozof, diplomat a humanista. V roku 1940 odišiel z Francúzska a presťahoval sa do New Yorku. A práve tam napísal svoje najznámejšie dielo Malý princ (Le Petit Prince, 1943). V júni 1944 ako pilot spojeného letectva vzlietol z Korziky na prieskumný let nad Francúzskom, z ktorého sa už nevrátil. Medzi jeho najvýznamnejšie diela patria Nočný let (Vol de Nuit, 1931), Pošta na juh (Currier Sud, 1929) či nedokončený román Citadela (Citadelle, 1948).

Zdroj: Slovart

Publikované: 25/03/2020