V spoločnosti arteA ppb vyšla v poradí jedenásta kniha dokumentárneho fotografa Alana Hyžu. Pod názvom SPIŠ – tiene a ozveny obsahuje 85 čiernobielych fotografií zhotovených pôvodnou technikou dreveným fotoaparátom na formát negatívov 8 x 10“.

Tak ako pri väčšine kníh z prvej desiatky aj koncept najnovšieho diela Alana Hyžu vznikol dávnejšie. Takmer štyri roky trvala aj jeho realizácia – za výsledkom sa skrývajú stovky ciest z Bratislavy na východ Slovenska a hľadanie ľudí či lokalít, ktoré v prvom pláne turisti pri ceste spišskou krajinou nenájdu.

Zo Spiša pochádza časť mojich predkov a ja som tu každý rok trávil takmer celé prázdniny. Poznám ho dobre. To však nie je hlavným dôvodom mojej voľby. K Spišu mám srdečný vzťah, páči sa mi a najmä – je fotogenický. Fascinuje ma jeho história, krajina i ľudia – väčšinou tí neznámi a obyčajní,“ vysvetľuje Alan Hyža. „Mojím cieľom nebolo ukázať notoricky známe miesta a pamiatky. Takých kníh už vyšli desiatky. Chcel som zachytiť duchovno – genius loci krajiny, nevyslovené tajomno, skryté posolstvo minulosti. Každý človek i každé miesto, ktoré som do knihy zaradil, má svoj vlastný príbeh. Fotografia ho síce nevie vyrozprávať, ale dokáže upozorniť na jeho existenciu, vzbudiť dojem dotyku a túžbu spoznať z neho viac.“ A tak je na čitateľovi, aby sa po listovaní v knihe vybral na skutočnú či len pomyslenú prechádzku po Spiši a skúsil odhaliť posolstvá, ktoré skrývajú napríklad nenápadné, dnes už málokým navštevované spišské kaplnky, kríže či cintoríny.

Najnovšia kniha Alana Hyžu SPIŠ – tiene a ozveny krátko po vyjdení získala prvé ocenenie. V súťaži fotografických kníh východnej a strednej Európy, ktorá je jedným zo sprievodných podujatí 30. ročníka Mesiaca fotografie, ju porota zaradila medzi tri najkrajšie knihy v kategórii Súčasná fotografia. Výstava vybranej kolekcie fotografií z knihy je v súčasnosti prístupná vo výstavnej sieni Univerzitnej knižnice v Bratislave.

 

Projekt z verejných zdrojov formou štipendia podporil Fond na podporu umenia.

Publikované:01/12/2020