Na Cenu Európskej únie za literatúru (EUPL) 2025 je za Slovensko nominovaný spisovateľ Lukáš Cabala s knihou Spomenieš si na Trenčín? (Artforum 2023). Dovedna je tento rok nominovaných trinásť autorov a autoriek z trinástich krajín.
Tento rok nominovali na Cenu EUPL autorov a autorky tieto krajiny: Belgicko, Bosna a Hercegovina, Gruzínsko, Grécko, Írsko, Taliansko, Litva, Nórsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Španielsko a Ukrajina.
Slovenský prozaik Lukáš Cabala (1986) predstavuje v kontexte slovenskej literatúry netradičný fenomén. Najmä tým ako originálne zaradil svoje rodné mesto Trenčín do atlasu fikčných svetov. Rozsahom krátka próza Spomenieš si na Trenčín? predstavuje jedno z najkvalitnejších slovenských literárnych diel uplynulých rokov. Ide o voľné a záverečné pokračovanie trilógie inšpirovanej magickým realizmom.
Okrem spomienok na minulosť je poctou a oslavou mesta, ale aj nekonečného sveta literatúry a nespútanej imaginácie, ktorá umožňuje vnímať aj úplne všedné veci ako zázrak. Autor s jemným humorom, iróniou a dávkou magického realizmu vytvára svet podľa vlastných zákonov a pravidiel. Ohýba čas a priestor a učí čitateľa vnímať svet mimo tradičných štruktúr.
Hlavnými postavami viacvrstvového príbehu sú majiteľ antikvariátu Vincent Karela, jeho zamestnankyňa Laura, jej syn Oliver a mladá izraelská novinárka Tamara Márer, ktorá prišla hľadať svoje korene a nadviazala krátky vzťah s výtvarníkom Albertom. Lukáš Cabala vytvoril poctu mestu, kde na začiatku 20. storočia žila silná židovská komunita a pamiatka na ňu je dnes hmlistejšia ako rímsky nápis na Trenčianskej skale.
Cabala v novele Spomenieš si na Trenčín?, ktorá sa dostala do desiatky Anasoft litera 2024 a bola nominovaná aj na Cenu René, zobrazuje svoje rodné mesto v niekoľkých časopriestorových rovinách a preostrovaním deja z prítomnosti do minulosti cielene pripravuje našu pozornosť na iné vnímanie reality. Obe časopriestorové línie postupne splynú a ulice sa zaplnia slávnymi židovskými rodákmi – tlačiarom a kníhkupcom Leopoldom Ganselom či architektom Dominikom Filippom. Z minulosti Slovenska k nám dolieha arizácia, koncentračné tábory, ale aj novodobá nostalgia za bývalým režimom a konšpiračné teórie.
Knihy Lukáša Cabalu majú okrem lásky k Trenčínu a magickému realizmu spoločnú aj lásku k výtvarnému umeniu. Súčasťou knihy Spomenieš si na Trenčín? sú maľby Juraja Tomana, ktoré spoluvytvárajú celkovú atmosféru.
Knihe Spomenieš si na Trenčín? predchádzali Satori v Trenčíne (Artforum 2020) a Jar v Jekaterinburgu (Artforum 2021). Koncom marca vychádza Lukášovi Cabalovi vo vydavateľstve Artforum nový román Leto postávalo v horúcom vzduchu.
Cena Európskej únie za literatúru (EUPL) predstavuje ocenenie pre začínajúcich autorov a autorky beletrie z Európskej únie aj mimo nej. Cena, do ktorej udeľovania sa zapája 40 krajín z programu EÚ Kreatívna Európa, zviditeľňuje počas trojročného cyklu 40 nových výnimočných literárnych talentov. EUPL organizuje konzorcium združení, ktoré tvorí Federácia európskych vydavateľov (FEP) a Európska a medzinárodná federácia kníhkupcov (EIBF) s podporou programu EÚ Kreatívna Európa.
Nominujúcou organizáciou za Slovensko je Slovenské literárne centrum. Slovensko naposledy nominovalo autora na Cenu EUPL v roku 2022. Bol ním Richard Pupala s knihou Ženy aj muži, zvieratá (Lindeni 2020).
O tohtoročnom laureátovi alebo laureátke, ako aj o dvoch čestných uznaniach bude rozhodovať sedemčlenná porota. Víťaz alebo víťazka budú vyhlásení 16. mája 2025 o 18.00 na knižnom veľtrhu Svět knihy v Prahe.
Viac informácií o EUPL:
https://www.euprizeliterature.eu/news/european-union-prize-literature-announces-2025-shortlist
O SLC:
Slovenské literárne centrum je štátna príspevková organizácia zriadená Ministerstvom kultúry SR v roku 1995. Jeho hlavným poslaním je podpora a propagácia slovenskej literatúry doma a v zahraničí, ktoré napĺňa prostredníctvom poskytovania dotácií, štipendií a rezidenčných pobytov, účasťou na medzinárodných knižných veľtrhoch či organizovaním odborných seminárov a podujatí. SLC je tiež dokumentačným strediskom s vlastnou edičnou činnosťou – okrem diel z oblasti literárnej vedy, dejín literatúry a esejistiky, vydáva aj časopis pre deti Slniečko, mesačník o knihách Knižná revue (a rovnomenný podcast) a katalóg v anglickom jazyku Books from Slovakia.
Zdroj: Slovenské literárne centrum