Literárna cena Anasoft litera dnes v popoludňajšom vysielaní Rádia DEVÍN vyhlásila 10 nominovaných kníh na prestížne ocenenie. Okrem diel etablovaných spisovateliek a spisovateľov sú medzi nimi aj silné prozaické debuty. Rukami odbornej poroty prešlo 123 hodnotených kníh. Po dlhých diskusiách z nich vybrala nasledovné tituly v abecednom poradí podľa priezviska ich autorov a autoriek:

Foto: Juraj Starovecký

Bodnárová, Jana: Patchwork v bielej, Aspekt 2022

Juhász, Jakub: PS, RUBATO 2022

Liptáková, Slavka: Krajina matiek, Petrus 2022

Martinčok, Dušo: Niekto sa nájde, Zrejme 2022

Moravčíková, Dominika: Dom pre jeleňa, KK Bagala 2022

Rosová, Michaela: Nepokojní spáči, Artforum 2022

Spevák, Jakub: Po funuse, KK Bagala 2022

Šikulová, Veronika: Líštičky majú rady teplo, Vydavateľstvo SLOVART 2022

Taragel, Dušan: Mafiánske balady, Vydavateľstvo SLOVART 2022

Uriková, Soňa: Dôvod na radosť, KK Bagala 2022

 

Medzi nominovanými dielami je aj kniha Veroniky Šikulovej, ktorá získala cenu Anasoft litera v roku 2015 za zbierku poviedok Medzerový plod a je viacnásobnou laureátkou Ceny čitateľov.

O desiatke Anasoft litera 2023  a jej laureátovi v 18. ročníku literárnej ceny rozhodujú: žurnalistka Denisa Ballová, literárna vedkyňa a vysokoškolská pedagogička Zuzana Bariaková, básnik, prozaik, prekladateľ, autor kníh pre deti Petr Borkovec, literárna vedkyňa a publicistka Magdalena Bystrzak, prekladateľka a editorka Renáta Deák.

Podľa odbornej poroty „medzi tohtoročnými nominovanými prózami sú knihy s rôznorodými autorskými prístupmi a postupmi. Potešili nás presné miniatúry a veľmi silná poviedková tvorba, no nechýba ani vydarená rodinná sága či žánrová literatúra na vysokej úrovni. Prózy tohto ročníka prinášajú pestrú genderovú perspektívu, tematizujú inakosť, osamelosť a krehkosť jednotlivca či viacgeneračné rodinné vzťahy v malých vidieckych alebo mestských spoločenstvách. Zdalo sa nám a považujeme to aj za významné, že tieto témy sa často pomerne úspešne odrážajú v štýle nominovaných próz. Vo viacerých z nich nachádzame reflexiu písania a jeho razantné problematizovanie. Tohtoročná desiatka ponúka prózy čitateľsky prístupné, ale aj také, čo kladú na čitateľov vyššie nároky – je to naozaj strmá škála a, priznávame, že na jej strmosti si ako porota zakladáme. Rok 2022 priniesol silné debuty a potvrdil výrazné hlasy z radov etablovaných autoriek a autorov.“

Literárna cena Anasoft litera sa udeľuje raz ročne za najlepšie pôvodné slovenské prozaické literárne dielo alebo za preklad pôvodného prozaického literárneho diela autorov, ktorí sú primárne občanmi Slovenskej republiky a ich diela alebo preklady ich diel do slovenského jazyka sú knižne vydané v predchádzajúcom kalendárnom roku. V prípade, že v ostatnom ročníku literárnej ceny nebola niektorá próza v zozname hodnotených kníh, automaticky je zaradená do zoznamu nasledovného roka. Anasoft litera prebieha v troch kolách. Porota vybrala zo všetkých publikovaných kníh v prvom kole desať próz. V utorok 5. septembra opäť vo vysielaní Rádia DEVÍN vyhlási tzv. finálovú päťku, z ktorej napokon vyberie víťaznú knihu. Laureát alebo laureátka literárnej ceny Anasoft litera získa cenu 10 000 eur, ktorú udeľuje generálny partner, softvérová spoločnosť ANASOFT. O cene bude rozhodovať aj verejnosť, a to od 1. apríla 2023 v internetovom hlasovaní Ceny čitateľov.

Vybraná desiatka sa predstaví počas festivalu litera fest, ktorý sa bude konať od 19. do 22. júna 2023 naživo i online v bratislavskom .klube pod lampou.

Podujatia a projekty občianskeho združenia ars_litera z verejných zdrojov podporil hlavný partner Fond na podporu umenia. Generálnym partnerom ceny Anasoft litera je softvérová spoločnosť ANASOFT.

Zoznam hodnotených kníh si môžete pozrieť na stránke:

https://www.anasoftlitera.sk/main/anasoft-litera/zoznam-hodnotenych-knih/zoznam-knih-v-roku-2023

Krátke životopisy poroty si môžete prečítať na stránke:

https://www.anasoftlitera.sk/main/anasoft-litera/porota/

Zoznam laureátiek a laureátov ceny Anasoft litera:

https://www.anasoftlitera.sk/main/anasoft-litera/oceneni

Zdroj: Anasoft litera