Autori do 26 rokov nemusia písať do šuflíkov, na sedemdňovom pobyte im pomôžu odborníci a lektori

Bazén, verše, tancovačky, rozbory.  Vzdelávacia platforma Medziriadky uzatvorila v pondelok dvanásty ročník súťaže spojenej s letnou školou literatúry v blízkosti hrádze Duchonka. Odborná porota vyberala spomedzi 612 príspevkov a na týždňové workshopy začínajúce 24. augusta dostalo pozvánku 51 nádejných spisovateľov. Okrem dielní a podrobných analýz textov ich čakal aj bohatý kultúrny program.

Medziriadky sú pritom od minulého roka súťažou bez ocenení. „Snažíme sa autorom vytvoriť podporné prostredie na tvorbu a nie ich nejakým spôsobom kategorizovať,“ vysvetľuje Katarína Barnaš Vargová, predsedníčka občianskeho združenia Medziriadky. Odmenou tak má byť práve pobyt, spätná väzba od lektorov a porotcov či možnosť odísť domov s ťažkými kuframi plnými kvalitnej literatúry.

Výnimkou je len Cena Divadla Pôtoň spojená s rezidenčným pobytom v Bátovciach. Tú tento rok získali Magdaléna Martišková a Pavel Bakajsa, ich lektorkou bude poetka, prekladateľka a literárna vedkyňa Mária Ferenčuhová. „Nové prostredie na mňa poväčšine pôsobí inšpiratívne. Viem, že odo mňa rezidenčný pobyt nebude chcieť tvorbu na lusknutie prstom, ale už to spoločné rovnaké frekvenčné naladenie s ľuďmi, s ktorými tam strávim víkend, je vítané po období, kedy som písala pomenej,“ hovorí Magdaléna. „Cenu Divadla Pôtoň považujem za veľkú podporu. Znamená pre mňa možnosť na zlepšenie, konštruktívnu kritiku, nasmerovanie a hodnotné debaty. Sústredenie sa na literatúru počas niekoľkých dní pre mňa nie je samozrejmosťou. Preto sa teším a dúfam, že tento priestor a čas rezidencie naplním najlepšie ako viem,“ dopĺňa Pavel.

Rezidencia im pomôže skoncipovať prvý rukopis. „Magdaléna aj Pavel sú dlhoroční Medziriadkari, ktorí urobili veľké pokroky a vnímajú širšie súvislosti textu nad jeho rámec,“ vysvetľuje Mária Ferenčuhová. „V Bátovciach sa budeme venovať nielen už existujúcim básňam či poviedkam, ale aj tomu, ako by ich mali vo svojich debutoch usporiadať a zosúladiť. Je pre mňa vzrušujúce s nimi spolupracovať,“ dodáva.

Vzdelávacia platforma mladej literatúry každoročne prináša pre finalistov súťaže aj kultúrou nabitý program. V tom tuctovom nechýbala beseda so spisovateľmi Ivanou Gibovou a Milanom Děžinským, čítačka debutantov a bývalých účastníkov Nicol Hochholczerovej a Ladislava Lipcseia, divadlo Šumienky či premietanie filmu Na značky! O hudobnú zložku sa postarali kapely Ja, Valér a Lemuel.

Do dvanásteho ročníka Medziriadkov sa zapojilo rekordných 531 autorov, poslali 250 básní, 342 poviedok a 20 scenárov. O tom, ktoré z nich sa dostanú do finále, rozhodovali tento rok Eva Kollárová, Matej Thomka, Marta Součková, Miroslav Dacho, Veronika Dianišková, Mária Ferenčuhová, Michal Hlatký, Mária Klapáková, Peter Gärtner a Milan Děžinský.

Autorka fotiek: Soňa Maletz