Prvá knižka zo série Mravček Zvedavko s názvom Čo sa stalo v mravenisku? prináša deťom vo veku 3 – 8 rokov príbehy z prostredia prírody, prostredníctvom ktorých sa dozvedia odpovede na mnohé zaujímavé otázky. Prečo sa jašteričkin chvost hýbe, aj keď jej odpadne? Koľko meria pavučina? Prečo lúčne koníky v noci cvrlikajú a ako počujú? Ako svieti svetluška? Ako sa húsenička premení na motýľa?

Rasa Dmuchovskiené je skvelá spisovateľka a skúsená pedagogička, preto je táto séria kníh medzi deťmi taká obľúbená. Zaujímavé informácie zo sveta prírody sú podávané hravou formou a tak si ich deti ľahko zapamätajú.

Na vzniku série sa podieľalo najmenej 20 detí. Autorka im nahlas čítala napísané príbehy, keď si všimla, že stratili pozornosť, zmenila dej podľa ich prianí. Kniha bola dokončená vtedy, keď deti počúvali príbehy od začiatku do konca s rovnakým záujmom. Autorka bola ocenená prírodovedcami z Vytautas Magnus University v Litve za precízne využitie poznatkov o prírode a živočíchoch v nej žijúcich.

Výnimočnosť kníh spočíva v tom, že nielenže prinášajú deťom milé príbehy o zvieratkách a učia ich fakty o prírode, ale tiež pomáhajú rozvíjať emocionálnu inteligenciu. Vyjadrujú sa k enviromentálnym témam, vzbudzujú u detí zvedavosť o vedu, učia ich akceptovať rozličnosti, pomáhajú im rozlišovať vzťahy medzi členmi rodiny, príbuznými a kamarátmi a tiež ich zapájajú do hľadania príčiny, následkov a riešení problémov.

Zdroj: Matys