„Poď so mnou na Starmus“, oslovil ma synovec, vtedy septimán na gymnáziu. Slovo dalo slovo a v lete sa mu teda podarilo presmerovať letnú dovolenku celej rodiny na Kanárske ostrovy, miesto činu. Tak som sa začala o tento fenomén, dovtedy pre mňa neznámy, ale zjavne pozoruhodný, zaujímať.

Starmus je zložený z hviezd a muziky. Na jeho počiatku bolo stretnutie dvoch priateľov – astrofyzika a hudobníka, z ktorých jeden sa stal profesionálom v prvom, ďalší v druhom odbore. Garik Israelian vedie astronomické observatórium na Kanárskych ostrovoch, Brian May sa preslávil ako gitarista skupiny Queen, oboch však zaujíma jedno aj druhé. Garik dodnes hráva amatérsky na gitare, napríklad aj Mayove skladby a Brian si zas nedávno dokončil doktorát z astrofyziky na tému – ako inak – hviezdneho prachu. Obaja sa rozhodli svoje nadšenie pre astrofyziku a hudbu pretaviť do popularizačnej konferencie s prvkami hudobného festivalu. Dnes je Starmus stretnutie ľudí, ktorí svoj život zasvätili výskumu a dobývaniu vesmíru. Lesk mu  okrem hviezd populárnej hudby dodáva aj účasť laureátov Nobelovej ceny. Pre synovca – amatérskeho astronóma – neodolateľné lákadlo.

Kniha Starmus je zborníkom z prvej konferencie, ktorá sa konala v roku 2011 a má všetky nedostatky zborníkov: tematickú roztrieštenosť príspevkov, málo priestoru na dovysvetľovanie nesamozrejmého, na druhej strane povrchnosť danú rovnakým obmedzením a akýsi popkultúrny nádych, ktorý zas určuje motivácia jedného zo zakladateľov, popovej hviezdy. Napriek všetkému je to pekná výpravná publikácia na kriedovom papieri s plnofarebnými fotografiami, miestami historickými a pútavými príbehmi, ktoré sa prepletajú s popularizovanou vedou.

O čom sa čitateľ, ktorý konferenciu nestihol, dočíta? O vzniku vesmíru, Zeme, života a astronautiky. Od Veľkého tresku cez supernovy po čierne diery. Od prvotného replikátora na aperiodických kryštáloch ílu cez RNA-svet a margoliusovskú endosymbiotickú hypotézu bunky po gouldovské regulačné siete prepisu génov. Od predstáv o nemennosti druhov cez antropické princípy k evolučným teóriám. Od lamarckovskej dedičnosti získaných vlastností cez darwinovský prírodný výber a dawkinsovský sebecký gén, po kaufmannovskú zamrznutú plasticitu a rehabilitáciu Lamarcka v epigenetických poliach. Od pytagorejskej hudby sfér a alchymistickej harmónie sveta cez kopernikovskú revolúciu revolúcií a jej keplerovské upresnenie, po mýtické a mystické inšpirácie v pozadí Ciolkovského teórie raketového pohonu. Redefinujeme pozíciu človeka na Zemi a Zeme vo svete. Po tom, čo sme opustili geocentrické aj antropocentrické pozície, aké ešte opustíme? Ak je to na vás predsa len priveľa, stratili ste niť a nechce sa vám „ňúrať“ vo wikipédii, nič si z toho nerobte, preskočte na ďalšiu kapitolu knihy…

…a opustite pevnú pôdu, rozleťte sa a osviežte sa autentickými zážitkami astronautov, hoci o kríze na misii Apollo 11 so šťastným koncom, ale aj o tragédiách, ktoré neodradili, o súťaži sovietskeho a amerického kozmického programu. Ak vám budú historky ruských kozmonautov pripomínať dobu nedávno minulú, nie je to náhoda – Garik Israelian napokon pochádza z Arménska, niekdajšej zväzovej republiky Sovietskeho zväzu, pozná teda tému z prvej ruky.

V knihe nájdete mnoho zaujímavých informácií a je len na vás pri akej téme napokon „zakotvíte“. Ani na konferencii predsa nie je povinné a ani možné venovať plnú pozornosť všetkým príspevkom. A úprimne: kto z nás v detstve hoci len na chvíľu nezatúžil stať sa kozmonautom alebo aspoň svedkom pristátia Majky z Gurunu, prípadne E.T. mimozemšťana?

Brian May a Garik Israelian
Starmus
Slovart CZ, 2016

Sibyl Marmorstein sa narodila a žije v Košiciach. Pseudonym si zvolila podľa dvoch literárnych postáv. Je absolventkou medziodborového štúdia teoretickej biológie na katedre filozofie a dejín prírodných vied a doktorandského štúdia umelej inteligencie na katedre kybernetiky. Venuje sa biokybernetike a popularizácii vedy, najmä biologických odborov.