Najlepší autori do 26 rokov si opäť zažili letnú školu literatúry Medziriadky. Organizátori pracujú už na ďalšom ročníku, došlo však k zmenám v tíme.

PRUSKÉ – Vzdelávacia platforma Medziriadky uzatvorila ku koncu augusta v poradí 14. letnú školu literatúry. Päťdesiat najlepších autoriek a autorov získalo počas týždňa množstvo cennej spätnej väzby k ich tvorbe. Zároveň bol pre nich okrem rôznych workshopov pripravený aj bohatý kultúrny či športový program. Organizačný tím v súčasnosti už pracuje na 15. ročníku literárnej súťaže spojenej so školou literatúry. Tentokrát však s novým vedením.

Medziriadky pre učiteľov

„Týždeň s Medziriadkami je to najlepšie, čo môže mladých autorov stretnúť. Vďaka dokonalej príprave zanietených organizátorov, ktorí ponúkajú účastníkom kvalitný a pestrý program, môžu finalisti rásť, zdokonaľovať sa, konfrontovať sa s rovesníkmi i skúsenými autormi,” uvádza porotkyňa Eva Kollárová. Tá je s najmladšou kategóriou autorov spojená od vzniku Medziriadkov, teda už celých 14 rokov.

Zároveň dodáva, že pozoruje, ako najmladší autori plynulo prechádzajú do vyšších kategórií a Medziriadky si vyberajú ako prioritu medzi množstvom literárnych súťaží a podujatí. „Keby som mala možnosť, zorganizovala by som Medziriadky aj pre učiteľov. Pretože iba tvorivý učiteľ môže deti priviesť k tvorivosti. A tí na našich školách chýbajú…”

Podobný prístup k poézii

Od roku 2020 sú Medziriadky súťažou bez ocenení s cieľom vytvárať podporné prostredie pre autorov a ich tvorbu bez kategorizácie. Výnimkou je Cena Divadla Pôtoň spojená s rezidenciou v Bátovciach. Laureátmi 14. ročníka sú poeti Dorota Suránová a Tomáš Janešík.

„Keď som sa dozvedela, že pôjdem na rezidenciu do Bátoviec som bola veľmi prekvapená. Ocenení autori a autorky bývajú totiž väčšinou starší, než ja, s poetikou zrelou na vydávanie debutových kníh. Zároveň ma to ale veľmi potešilo a poctilo,” hovorí Suránová.

Taktiež dodáva, že ju teší tvorivá rezidencia práve s Janešíkom, keďže ich prístup k poézii v niečom veľmi podobný, ale zároveň sa ich štýly písania dajú celkom jednoducho odlíšiť.

Ako ďalej uvádza Janešík, v Bátovciach by chcel pracovať na rovnakých textoch, s ktorými súťažil počas 14. ročníka Medziriadkov. „Som otvorený aj niečomu úplne novému alebo čomukoľvek, čo nám pripraví naša lektorka. Je to odborníčka s mnohými vedomosťami a skúsenosťami, ktoré budú určite obohacujúce,” uzatvára.

Tamara Kramar a bábkari

Platforma Medziriadky každoročne pripravuje popri rozboroch a workshopoch pre finalistov súťaže aj bohatý kultúrny program. Počas 14. ročníka prebehli besedy a diskusie so spisovateľmi Dušom Martinčokom, Katarínou Kucbelovou, Milanom Děžinským, Jakubom Spevákom a Dominikou Moravčíkovou. Divadelné predstavenie Dr. Džejdžej zahralo bábkové Divadlo spod perinky a nielen svoje piesne odohrala Tamara Kramar v sprievode Petra Kunza. Nechýbalo ani už tradičné premietanie najlepších snímok z Festu Anča či nenáročná túra.

Do štrnásteho ročníka Medziriadkov sa zapojilo 427 autorov a autoriek. Dohromady išlo o 486 príspevkov, z toho 13 dramatických textov, 248 príspevkov do poézie a 225 do kategórie próza. O tom, ktorí z nich dostanú pozvánku na letnú školu literatúry, rozhodovala tento rok Miroslav Dacho, Milan Děžinský, Tomáš Hučko, Mária Klapáková, Eva Kollárová, Katarína Kucbelová, Dominika Madro, Juraj Raýman a Marta Součková.

Nové vedenie tímu

Organizátori v súčasnosti už pracujú na 15. ročníku literárnej súťaže Medziriadky spojenej s letnou školou literatúry. Tentokrát sa však mení vedenie a pozíciu preberá Barbara Vojtašáková, dlhoročná niekdajšia Medziriadkarka a absolventka Vysokej školy múzických umení v Bratislave.

„Medziriadky ma sprevádzajú už 14 rokov. Získala som vďaka nim priateľov, skúsenosti, a ako tínedžerka aj vzácny pocit, že niekam patrím. Nelúčim sa, lebo Medziriadky sú navždy vo mne, nie je to len týždeň v roku, je to viac,” uvádza Katarína Barnaš Vargová, ktorá doteraz projekt viedla a bola v organizačnom tíme od roku 2014.

Zároveň dodala, že sa teší, že Vojtašáková prijala túto výzvu, že a je zvedavá, kam sa Medziriadky ďalej posunú. Organizačný tím sa postupne rozlúči aj s Danielom Domorákom, Katarínou Horkovou a Soňou Urikovou. Už počas 14. ročníka ho okrem Vojtašákovej na druhej strane posilnili Magdaléna Martišková a Emma Vičanová.

Foto: Soňa Maletz Nosáľová