Predstavujeme vám tri krásne rozprávky s ešte krajšími ilustráciami

 

Malý princ

Kto by nepoznal Malého princa? Tento rozsahovo síce krátky, ale posolstvom hlboký príbeh o Malom princovi z asteroidu B 612, ktorý cestuje po vesmíre a navštevuje podobné planétky a ich obyvateľov, určite netreba nikomu predstavovať. Najznámejšie dielo plné silných a nadčasových myšlienok od francúzskeho spisovateľa a pilota Antoineho de Saint-Exupéryho prinášame s očarujúcimi kresbami od slovenskej ilustrátorky Michaely Šefrankovej, ktorá tak známemu príbehu vdýchla niečo nové, jemné, dojímavé a krásne.

Začítajte sa do najznámejšieho príbehu, ktorý bol prvýkrát vydaný v roku 1943. Nechajte sa vtiahnuť do deja tejto filozofickej rozprávky o detstve a dospelosti, priateľstve i láske, o tom, čo je v živote skutočne dôležité.

Krásne ilustrácie v tomto dielku vás nenechajú chladnými. Malý princ bude na vás hľadieť zo stránok a rozpovie vám svoj čarovný príbeh, ktorý si určite zamilujete a nejedna myšlienka z knihy vás bude prenasledovať ešte dlhý čas. Ako napríklad táto: „Všetci dospelí boli najprv deťmi, ibaže máloktorý z nich si na to pamätá.“

 

Dve blšky v Bratislave

Predstavte si dve malé zvedavé blšky, ktoré sa z lesa vyberú do veľkého mesta, aby si skok- sem skok-tam pozreli hlavné mesto Slovenska naživo. Tak radi by sa totiž stali blšími sprievodcami po Bratislave. Podarí sa im to?

Najznámejšie bratislavské pamiatky ožívajú v podaní autorky, ktorá prostredníctvom zvedavých blšiek malým čitateľom poskytne cenné informácie a chuť spoznať hlavné mesto Slovenska naživo. Chceme, aby deti vedeli, ako vyzerá ich hlavné mesto, aké príbehy ukrývajú jeho pamiatky, a aby boli na neho pyšné. Zaujímavosťou oproti iným knihám je možnosť čitateľa zasiahnuť do deja tak, že správnym vyplnením tajničky pomôžu blškám získať tajné heslo potrebné na splnenie ich sna. Tajnička zároveň slúži na zopakovanie si informácií, ktoré sa čitateľ dozvedel v knihe a precvičuje si tak čítanie s porozumením.

Skok sem, skok tam, dve zvedavé blšky Baška a Izi zažívajú veľké dobrodružstvo pri získavaní sprievodcovského oprávnenia v Bratislave. Spoznajú Bratislavský hrad, Dóm sv. Martina, Michalskú bránu, Slovenské národné divadlo, Slavín, Kamzík, Devín i iné známe bratislavské pamiatky a získajú mnoho zážitkov.

Autorka Jana Hegedüšová pracuje ako sprievodkyňa. Počas svojej praxe sa postupne začala špecializovať na detské skupiny, pretože deti sú prirodzene veľmi zvedavé a svojimi potrebami špecifické publikum. Začala im prispôsobovať svoj sprievodcovský výklad, aby bol podaný hravým a pre deti zaujímavým spôsobom. Jej práca sa stretla s veľkým záujmom žiakov a školských exkurzií, a tak začala rozmýšľať, ako by sa dali i ďalšie miesta a pamiatky priblížiť deťom. Podľa nej by každé dieťa malo poznať hlavné mesto krajiny, v ktorej žije.

 

Koľko zúbkov má slimák?

Keď autorka Rasa Dmuchovskiene vydala prvú knihu o mravčekovi Zvedavkovi s názvom Čo sa stalo v mravenisku?, dostala ďalšie otázky o rôznych zvieratkách od najmenších drobcov v škôlke, v ktorej pracuje. Deti sa jej stále pýtali, koho ešte Zvedavko na svojej ceste stretol. Krátko na to nazbierala dostatok príbehov na novú knihu. Na prechádzke so Zvedavkom po lúke a lese sa naučila veľa zaujímavého o prírode a zvieratkách. Teraz sa chce so všetkými malými zvedavými deťmi podeliť o svoje poznatky.

Viete, koľko zúbkov má slimák? Prečo včela potrebuje dva žalúdky a prečo žaba kváka? Koľko toho zje dážďovka za deň? Ako si krtko uchováva potravu? Zvedavko už vie odpovede na všetky tieto otázky. Teraz ste na rade vy, aby ste sa ich dozvedeli!

Na konci knižočky sa nachádzajú otázky, vďaka ktorým si malý čitateľ môže preveriť svoje získané vedomosti. Určite ho poteší, čo všetko nové sa vďaka knižke naučil.

 

Zdroj: Matys