Osmý život pro Brilku gruzínskej spisovateľky Nino Haratischwili je nádhernou rodinnou ságou a zároveň beletrizovanou učebnicou dejepisu 20. storočia. Je nielen výpoveďou o ľudských osudoch, ale zároveň nám ponúka kontext období, na pozadí ktorých sa odohrali najzásadnejšie historické udalosti. Príbehu nechýba ani vôňa chýrnej čokolády, gruzínske koberce a magický realizmus, čo sa vznáša nad postavami spolu s duchom pradedka, ktorý recept na zakliatu čokoládu priniesol z Viedne.
Čo nám oheň vzal považujem za skvelý príklad súčasného magického realizmu. Argentínčanka Mariana Enríquez vo svojich poviedkach ponúka tajomno, strach, vlhké noci Buenos Aires s jeho duchmi a strašidelnými domami. Všetko zahaľuje do ľahkého oparu nevypovedaného, postavám zostávajú tajomstvá niekedy až do smrti a občas aj po nej. Nie je to kniha pre každého, ale ak ste fanúšikmi temných historiek so všetkou surovosťou a krásou buenosaireské metropoly, táto kniha si vás získa.
Budem sa opakovať, ale ak niečo hovorí o 20. storočí pútavejšie ako učebnice, sú to výpovede jeho súčasníkov. Ruské denníky Aľe Rachmanovovej ma zasiahli od začiatku. Prvýkrát som sa s nimi stretla pred desiatimi rokmi a netrpezlivo som čakala na ďalší diel. Sú výpoveďou o krutosti dejín, o Rusku a jeho historických transformáciách, ale aj o vôli a nádeji žiť. Aľa Rachmanovová začína zaznamenávať svoj život ako mladučké dievča na začiatku minulého storočia. Cez bolesť a udalosti rokov 1916 až 1927 strávených v Rusku s ňou prechádzame do ťažkých začiatkov v rakúskej emigrácií.
Autorka fotografie: Veronika Elekaničová
Alena Sabuchová je autorka a scenáristka s intenzívnym vzťahom k príbehom, výtvarnému umeniu a dobrému jedlu. Za všetkým z vymenovaného je ochotná dlho kráčať, niekedy aj bežať. Za svoj literárny debut Zadné izby získala Cenu Ivana Kraska aj Cenu Nadácie Tatra banky v kategórii Mladý tvorca. Vďaka svojej v poradí druhej knihe s názvom Šeptuchy si nesmierne obľúbila Podlasie – kraj, ktorý by nikto nevymyslel. Za Šeptuchy získala cenu Anasoft Litera 2020.