Moja polička je v poslednej dobe v čoraz väčšej miere digitálna, nakoľko kvôli práci trávim celé mesiace mimo domova. Navyše, keď knihy akumulujete, odkedy ste sa naučili čítať, v istom bode aj trojizbový byt začne byť vašej zbierke príliš tesný. Napriek tomu sú tituly (asi tak stovka a ďalšie pribúdajú), ktoré proste potrebujem na papieri, a dve z troch tu uvedených kníh som si dokonca kúpil fyzicky po tom, ako som ich čítal v elektronickej podobe. A viem, že nech ma práca zavedie na ktorýkoľvek koniec sveta, doma si ma počkajú.
Ben Aaronovitch: Rieky Londýna
Mladý londýnsky policajt na úplnom dne potravinového reťazca jedného dňa pri strážení miesta činu nadviaže rozhovor zo svedkom vraždy, ktorý je náhodou sám už stopäťdesiat rokov po smrti. A kým sa spamätá, je z neho najnovší člen špecializovanej jednotky Metropolitnej polície pre naprirodzené záležitosti (ktorú okrem neho tvorí jeden starší inšpektor/čarodejník a jeden pes) a proti nemu stoja zlovoľní démoni, upíri, bohovia a iná magická háveď. Žáner fantasy nebol nikdy moja šálka kávy, ale Aaronovitchová séria, nazvaná podľa prvej knihy Rieky Londýna (zatiaľ má osem kníh) je výnimka. Kombinácia mestskej fantasy a procedurálnej kriminálky, kde je odhaľovaie nadprirodzených prvkov pevne zakotvené v reálnych policajných postupoch a celé je to rozprávané v prvej osobe s typickým britským humorom, na mňa zabrala. Niektorí lenivší recenzenti knihu popisujú ako “čo by sa stalo, keby bol Harry Potter policajtom”, ale ja tam až na Anglicko a čary podobnosť skutočne nevidím – Aaronovitch píše pre dospelé publikum, ako zistíte už po pár stranách. A, hoci toto môže v odporúčaní vyznieť divne, upozorňujem, že prvá kniha série je asi najslabšia. Čo neznamená, že nie je pecka.
Fredrik Backman: Muž menom Ove
Na začiatku Backmanovej prvotiny je nám predstavený Ove, mizantropický dôchodca, vdovec a profesionálny mrzút. Zdanlivo jediným zmyslom jeho života je terorizovať susedov, u ktorých je obľúbený asi ako týfus, vymáhaním nespočetného množstva smerníc a nariadení priam militantným spôsobom. Jedného dňa mu do poštovej schránky prívesom nacúva mladý rodina, ktorá sa práve prisťahovala do susedstva (a nechtiac tým preruší jeho pokus o samovraždu). Ove sa proti svojej vôli nájde zainteresovaný do záležitostí nielen ich, ale aj ostatných susedov, starých priateľov aj celkom cudzích ľudí. Popritom prostredníctvom retrospektív nahliadame do jeho minulosti a zisťujeme, prečo je vlastne taký, aký je… a aký hlboko vnútri skutočne je. Kniha pobaví, dojme aj rozslzí, často na jednej a tej istej strane.
Jo Nesbo: Snehuliak
Škandinávske kriminálky dobili svet a Nór Jo Nesbo zo svojou sériou o osloskom detektívovi Harrym Holeovi je ich neoficiálny kráľ. Snehuliak je siedmou knihou v sérií, ale to nemusí nového čitateľa nijako desiť – okrem pár narážok na predchádzajúce diely funguje Snehuliak bez problémov ako samostatný román. Kniha o pátraní po brutálnom vrahovi žien, ktorý prichádza s prvým snehom a zanecháva po sebe len snehuliakov na dvoroch obetí je podľa mňa suverénnym vrcholom série, štýlom písania, gradáciou deja aj vykreslením postáv. V neskorších románoch už Nesbo bohužiaľ podlahol trendu moderných detektívok naservírovať každých 20-30 strán šokujúci zvrat, ktorý prevráti všetok dovtedajší dej naruby. V Snehuliakovi túto tendenciu síce badať tiež, ale ešte ju držal na uzde. Mojou srdcovkou je aj z toho dôvodu, že to bola prvá kniha, ktorú som dokázal prečítať v nórskom origináli, aj keď mi to trvalo tri týždne. Ale vy si takto ubližovať nemusíte, slovenský preklad je vynikajúci.
Publikované: 02/10/2020
Ondrej Sokol sa narodil v Trenčíne. Študoval prekladateľstvo a tlmočníctvo na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, ale po zrušení fakulty sa rozhodol splniť si detský sen a stal sa vodičom autobusu. Skúsenosti za volantom získal najprv v bratislavskej MHD, neskôr sa rozhodol odísť do Nórska. Zážitky, ktoré sa mu tam nazbierali počas desiatich rokov života, spracoval vo svojej prvotine Ako som vozil Nórov. Kniha sa stala bestsellerom a ocitla sa v päťke finalistov literárnej ceny René – Anasoft litera gymnazistov. V roku 2019 vyšlo pokračovanie tohto úspešného titulu pod názvom Ako som vozil Nórov II.