Zúčastniť sa môžu autori a autorky do 26 rokov, najúspešnejších čaká odmena v podobe týždňového pobytu s lektormi a ďalšími umelcami.

Občianske združenie Medziriadky pätnástykrát vyhlasuje literárnu súťaž spojenú s letnou školou literatúry. Môžu sa do nej zapojiť mladí autori a autorky do 26 rokov so svojou prózou, poéziou alebo drámou. Päťdesiati najlepší dostanú pozvánku na týždňový pobyt spojený s rozbormi, workshopmi, ale aj kultúrnym a zábavným programom.

Ich texty bude tento rok posudzovať odborná porota v zložení Miroslav Dacho, Milan Děžinský, Dávid Dziak, Tomáš Hučko, Mária Klapáková, Eva Kollárová, Katarína Kucbelová, Dominika Madro a Marta Součková.

Počas letnej školy môžu nádejní autori a autorky dostať spätnú väzbu aj od lektorov a hostí, ktorými sú spravidla autori aktuálnej slovenskej literatúry. Aj 15. ročník letnej literárnej školy bude bez umiestnení, odmenou pre súťažiacich je tak práve týždňový pobyt. Výnimkou je len Cena Divadla Pôtoň spojená s víkendovou rezidenciou v Bátovciach.

V súčasnosti má Medziriadky na starosti už nový organizačný tím, vedúcou sa stala niekdajšia účastníčka Barbara Vojtašáková. S novým tímom by chcela nadviazať na prácu predchádzajúcich členov, ktorí podľa slov Vojtašákovej nastavili latku vysoko.

„Medziriadky pre mňa v prvom rade znamenajú silnú komunitu priateľov, ktorí mi dali a stále dávajú pocit, že niekam patrím. Vždy sa mi páčilo, že sa na sústredení stretávajú rôzne generácie autorov, od tých najmladších až po najväčšie kapacity slovenskej literatúry. Všetci sme takýmto spôsobom prepojení a navzájom sa inšpirujeme. Na Medziriadkoch som si našla kamarátov a múzy na celý život. Veľa som sa naučila a tu sa zrodila aj moja intenzívna láska k poézii,“ uvádza Vojtašáková na margo toho, čo jej projekt dal.

Projekt zároveň získal novú vizuálnu identitu. „Veľmi sa tešíme z novej grafickej spolupráce s bývalou Medziriadkarkou, spisovateľkou a grafičkou Nicol Hochholczerovou. Nicol pre Medziriadky pripravila novú vizuálnu identitu súťaže, webu, ale aj autorských čítaní,“ dodáva.

Ďalšou zásadnou zmenou toho ročníka je prihlasovanie do súťaže priamo cez prihlasovací formulár na webovej stránke projektu. Web prešiel kompletnou prestavbou a jeho obsah bude postupne pribúdať.

Literárna súťaž prebieha od 5. februára do 29. marca 2024. Po vyhodnotení dostanú vybraní autori a autorky pozvánku na pobyt, ktorý sa bude konať od 25. augusta do 31. augusta 2024 v Hoteli Vršatec v obci Pruské.

Propozície a rovnako aj ďalšie organizačné informácie sú dostupné na webovej stránke Medziriadky.sk.

Zdroj: Medziriadky