Sú miesta akoby zakliate. Sedíš zhrbený za stolom, na ňom pivo a dvojitá borovička. Počúvaš z mobilu skupinu System of a Down, batéria sa vybíja. To už je dávno po tom, ako si prišiel, asi tak pätnásť cigariet. Najprv si si zahral s Martou, Peťom a Karčim pár partií žolíka.

Studničky sú zasypané suchým krvavým lístím. Bol si mladý, bystrý, múdry ako rádio. Na úplne inom mieste. Dievčatá ťa žrali. Túžil si však vedieť, ako je možné stvoriť svet. Blúdilo ti to hlavou, keď si hodiny bežal lesoparkom, mal si výdrž. Nevnímal si čas.

Vytopiť susedu. To sa mu podarilo. Stáva sa, že má človek akoby porobené. Býval u teba už asi rok, nemal sa kam inam zložiť. Vrátil sa po pol roku zo zahraničia, ale sa vlastne nevrátil. Len prišiel a zistil, že jeho manželka predala ich dom a nasťahovala k mame.

Si len dva roky rozvedený, podarilo sa ti utiecť. Ostal ti len jednoizbový byt, aj to len vďaka dcére tej Bosorky. Sú veci medzi Nebom a Zemou. Keď si bol mladý, nič si o nich nevedel a doplatil na to. Z piva znovu ubúda, dávaš si nabíjať mobil, rátaš roky do smrti.

Hráš a vyhrávaš, ale len v kartách. Karči ti povedal:

„Zlyhal som, prepáč, škodu určite zaplatím. Pral som, a ktosi mi zavolal. Bol som akoby vo sne.“

Bol si vtedy v Tatrách. Zavolal ti až po týždni. Nahlásil si poistnú udalosť.

Teraz je u teba Peťo. Myslel si, že svet je gombička, nosil totiž košele a tesilové nohavice. Až keď oslavoval narodeniny, zistil, že má šesťdesiat. Stále si myslel, že má tridsať, bol vyšportovaný, zamladi hrával tenis, pohyboval sa vo vysokej spoločnosti, socializmus mu vyhovoval.

Došlo ti, že máš porobené. Hľadal si pomoc. Kamarát ti poradil odrábačku. Povedala ti, že máš vtelenie a zbavila ťa ho. Odrobiť ti nechcela, chcela ťa pre seba. Pracovala v hydinárskom podniku.

Každý pracovný deň dvanásť hodín. Cez víkend odrábala.

Karči chodil pracovať do Škótska. Manuálne. Bol ale vynikajúci logistik. Práca ho bavila, ale jeho deti vraj potrebujú komfort. Tvrdí ti to i dnes, po rozvode. Našiel si nejaké ubytovanie, pracuje aj na Slovensku manuálne. Našli mu rakovinu na hrubom čreve. Žije len pre deti.

Peťo je u teba už jedenásty mesiac, našiel si priateľku, zamestnanie, čaká na malometrážny byt, ale u teba už nemôže ostať. Skamarátil sa s Ľubom. Aj uňho niekedy prespáva. Dnes mu povieš:

„Nemám ti už viac čo dať, postavil si sa na nohy a môžeš pomôcť iným.“

Vyskúšal si aj iného odrábača, ale ten bol neschopný, šarlatán. Potom si skúsil Ingrid, študentku a kamarátku. Nepomohla, ale dala kontakt na človeka, ktorý vraj vyrieši aj tie najzložitejšie veci.

Mal som veľmi silné niekoľkonásobné porobenia.

Odovzdať sa osudu, prosiť Ježiša o zmilovanie, to je údel kresťanov. Karči, keď videl moje tarotové karty a počul moje modlitby, sa zdesil. Ako fyzik viem, že model je čierna škatuľka, ktorá má vstupy a výstupy. Hodnotí sa len podľa zhody výstupov s realitou.

Peťo to určite prijme. Nazýva ťa svojím drahým priateľom. Karči od teba bočí, nechce prijať pomoc.

Očakávaš Mirku, ktorá bola u teba asi tri mesiace. Potom si ju vypravil do Anglicka na plantáže. Príde len na tri mesiace, spraviť si vodičák. Upratal si si byt.

Na jar sa chystáš čistiť studničky. Máš veľa priateľov, ktorí ťa k nim zavedú. Uzavrel si prvú polovicu svojho života. Hľadáš si priateľku na trávenie spoločného času a už sa jedna rysuje. Ešte si ju nevidel.

Možno ju uvidíš už dnes. Držím ti palce.

Dali Stano je básnik s hubou nevymáchanou, ale čistým a úprimným srdcom. Rozhodol sa narodiť roku 2024 a umrieť roku 4048 Predčasná smrť ho však skláti v roku 2077 v kristových rokoch. Dovtedy sa musí naučiť písať prózu.