Týždeň slovenských knižníc, ktorý sa každoročne koná prvý marcový týždeň, je spojený aj  s udelením výročnej Ceny Slovenskej asociácie knižníc (SAK) za mimoriadny počin knižnice. Správna rada Slovenskej asociácie knižníc vyhlasuje súťaž „SAKAČIK“ – Slovenskej Asociácie Knižníc za Aktívnu ČInnosť Knižnice od roku 2004. Tento rok cenu získala   Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach (VKJB) za projekt s celoslovenským dosahom  literárny e-magazín Knihy na dosah.

Meno víťaza oznámil predseda SAK Ing. Ondrej Látka, PhD. počas slávnostného otvorenia Týždňa slovenských knižníc, ktoré sa kvôli aktuálnej situácii konalo online. Cenu osobne prevzala riaditeľka VKJB Ing. Soňa Jakešová.

Portál Knihy na dosah realizuje knižnica od roku 2017 a teší sa rastúcej popularite, ročne si ho pozrie viac ako 40 tisíc návštevníkov. Dostupný je cez doménu www.knihynadosah.sk a prostredníctvom webstránok viacerých slovenských knižníc. Aktuálne ponúka viac ako 400 príspevkov od viac ako 120 autorov. Čitatelia tu nájdu recenzie, rozhovory, knižné tipy, pôvodnú umeleckú tvorbu – prózu, poéziu, komiks a mnoho ďalšieho zaujímavého čítania o aktuálnom dianí na slovenskej a svetovej literárnej scéne.

Projekt Knihy na dosah sa vyprofiloval ako zmysluplný a opodstatnený najmä v čase pandémie, keď knižnice prenášajú svoje aktivity do online priestoru. Aj vďaka portálu knižnica svojim čitateľom a verejnosti ponúka literárny zážitok a zároveň s nimi udržiava kontakt.