Vnímanie ilustrácie dieťaťom sa vekom vyvíja tak, ako sa postupne zdokonaľuje jeho zrak, mentálna kapacita, pozornosť. Dobrá detská kniha by mala brať tento fakt na vedomie a ak sa k tomu pridá text, je potrebné, aby citlivo pracovala s jeho syntaktickou a lexikálnou náročnosťou.

Mária Neradová je slovenská ilustrátorka, ktorej v decembri 2020 vyšli tri knižky Ročné obdobia, Hľadaj a nájdi pre najmenších: Dopravné prostriedky a Brlôžky.

Jej rukopis je rozpoznateľný už od vchodu do kníhkupectva a nad knižkami ochkajú nielen mamky a tatkovia, ale aj babičky a dedkovia. Samozrejme, aj drobčekovia.

O kvalitách Neradovej ilustrácií vypovedá aj viacnásobný úspech v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska, ocenená bola v rokoch 2010 (za svoju študentskú prácu Slovensko-český obrázkový slovník zákerných slov pre deti), 2014 (za knihu Jak velbloud potkal ťavu: česko-slovenský obrázkový slovník zákeřných slov pro děti) a 2019 (za knihu Žabiatko).

 

Komplexnosť ilustrácie

Jednoduchosť ilustrácie ide ruka v ruke s vekom dieťaťa. Čím je dieťa mladšie, tým jednoduchšiu, čistejšiu, väčšiu ilustráciu potrebuje, na stranu by ich malo byť čo najmenej. A keby tam boli kontrastné farby… Paráda! Knižku s takými ilustráciami môžete dať drobcovi už od pol roka. Čím je dieťa staršie, tým viac ilustrácií zvládne navnímať, stránka nimi môže byť vyplnená hustejšie. Nehovoriac o tom, že môžu byť komplexnejšie, môžu obsahovať viac detailov, lebo dieťa už na ne dokáže zaostriť a zamerať pozornosť. Zároveň si už môžeme trošku uletieť a slonovi dať ruky, nohy, postaviť ho na zadné. Dieťa pochopí, že takto nevyzerá živý slon, pretože už videlo viac spracovaní ilustrácie slonov, prípadne fotografie.

Ročné obdobia

Neradová dokáže pri ilustrovaní s citom pracovať s vekom dieťaťa. Ročné obdobia sú ilustrované jednoduchšie a teda vhodné už od dvoch rokov. Majú menej detailov a prvkov na stranu. V knižke sa na stranách sa opakuje rovnaký vzor, vďaka čomu sa v nej dieťa zorientuje ľahšie, má akúsi rutinu. Každá dvojstrana obsahuje na ľavej strane slovníček a na druhej strane pohyblivé prvky – či už je to otáčanie, vysúvanie alebo posúvanie („Slniečko vykúka spoza obláčika“). Na záver je dvojstrana s otváracími okienkami.

Knižka prevedie drobčeka postupne cez všetky ročné obdobia. Text na strane opisuje najcharakteristickejší prvok pre dané obdobie, vykresľuje jeho atmosféru: „V zime sneží a všetko sa sfarbí dobiela.“ Vety sú krátke a dieťa na ne dokáže zamerať pozornosť, dokáže ich očami „prečítať“. Zároveň rozširuje svoju slovnú zásobu prídavných mien: „Na jeseň sa stromy obliekajú do pestrých farieb.“ A to všetko pri príjemne strávenom čase s knihou a rodičom.

Slovníček má skôr záber na širšiu slovnú zásobu, ktorá sa spája s daným ročným obdobím. Interaktivite sa pri čítaní medze nekladú. A ruky dieťaťa sa tiež zabavia s pohyblivými prvkami a precvičia jemnú motoriku. Knižka je z pevného kartónu a pohyblivé prvky dobre skryté, takže sa nemusíte báť, že by ich dieťatko vytrhlo.

Hľadaj a nájdi pre najmenších: Dopravné prostriedky

Ak má váš drobec obdobie autíčok, vlakov, strojov, lietadiel, táto knižka je ako stvorená do knižnice. Pokrýva široké spektrum dopravných prostriedkov (aj tých vo vesmíre), ktoré dieťa hľadá na jednotlivých stránkach, čím si výborne trénuje pozornosť a zameranie pozornosti na detail. Prípadne sa dá pri spoločnom prezeraní trénovať pravo-ľavá orientácia. Kniha tak ponúka príležitosti na zábavu osamote aj vo dvojici.

Ilustrácie sú už o niečo detailnejšie ako v Ročných obdobiach, na stranu je ich aj viac.

Dieťa opäť rozširuje svoju slovnú zásobu, lebo na mori sa nenachádza iba loď… „Jój, mami, veď tam nájdeme aj ponorku, kanoe a katamarán!“ (Mimochodom, viete čo to je katamarán?)

 

Brlôžky

Brlôžky sú spomedzi spomínaných kníh najhustejšie a najdetailnejšie nakreslené. Do obydlí každého zvieratka Neradová zakreslila každý jeden detail – od uhoriek, dubákov, čerešní v zaváraninových fľašiach, cez šachovnicu, sušené bylinky visiace v kuchyni až po klbká vlny za rohom stolíka a názvy kníh, ktoré čítajú drobní hrdinovia knižky. To knihe pridáva na náročnosti, preto ju dieťa zvládne približne od tretieho roka, keď už dokáže zamerať pozornosť na jednotlivé detaily a zároveň nebude prestimulované.

Ruka v ruke s náročnosťou ilustrácie ide náročnosť textu. Kniha sa podľa potreby (v nižšom veku alebo v závislosti od nálady) dá použiť ako hľadacia kniha, postupne vieme pridávať, s ohľadom na výdrž dieťatka, text. Pre dieťa sa tak vytvára rutina.

Na každej stránke kozliatko (a s ním aj malý čitateľ) ide do iného brlôžka a stretne inú rodinku. Zháňa kvások. Vždy sa dozvieme, kde sa kozliatko nachádza. Čo robí rodinka, ktorú navštívilo. A či má alebo nemá kvások. A na záver „Kozliatko sa poďakovalo a utekalo ďalej“. Takúto štruktúru a záver má text na každej dvojstrane. Pre dieťatko je bezpečným prostredím, vie, čo sa bude diať ďalej. Tiež nám umožňuje z knižky spraviť každodenné čítanie na dobrú noc; vždy navštívime iba jeden, dva brlôžky (v závislosti od pozornosti a únavy dieťaťa).

Text je náročnejší, obsahuje košaté súvetia a bohaté opisy. Ale zato sa príjemne a melodicky číta.

Záľuba v dážďovkách

Minimálne vo svojich ostatných troch knižkách sa Mária Neradová netají svojou záľubou v dážďovkách. Vo všetkých z nich nájdeme nejednu šťastnú dážďovku. Svojimi veľkými očkami na nás vykúkajú z makovice, spoza volantu sanitky, zo zeminy v záhrade. Navyše je to vtipné. Autorka im dala ozaj veľa príležitostí, aby si deti obľúbili tieto stvorenia. Lebo aj ony sú dôležité pre túto Zem. Netreba sa ich báť, strániť. Ale o tom sa dozviete v iných knižkách… Treba už len dúfať, že autorka raz vydá čisto dážďovkovú knižku. Kto vie, čo všetko ešte dokážu.

Mária Neradová

Ročné obdobia

Hľadaj a nájdi pre najmenších: Dopravné prostriedky

Brlôžky

Meda, 2020

Ľudmila Zimmermannová študuje logopédiu na Pdf UK v Bratislave. Popri štúdiu pracuje v Martinuse, kde sa podrobnejšie venuje detskej literatúre. Pravidelne prispieva do Dobrodružného spravodaja na portáli krajinacitatelov.sk.