Vanda Rozenbergová je neprehliadnuteľným hlasom na slovenskej literárnej scéne. Všetky tri jej predchádzajúce knihy, ktoré vyšli vo Vydavateľstve SLOVART, boli nominované na ocenenie Anasoft LiteraTri smrtky sa plavia (v desiatke 2019), Muž z jamy a deti z lásky (vo finálovej päťke 2018, v René 2018) a Slobodu bažantom (vo finálovej desiatke 2016).

V novom románe Spoločný nočný mier, ktorý sa práve dostal na pulty kníhkupectiev, sa autorka opäť venuje medziľudským a mužsko-ženským vzťahom a pozoruje dianie v krčme, ktorú jej hrdinovia nazývajú svätostánkom. Jedna z hlavných postáv trpí zvláštnym ochorením, ktoré jej predurčuje život a, samozrejme, nechýbajú ani dramatické príbehy so psami, ktoré sú pre mnohých ľudí kľúčovým sociálnym kontaktom.

Spoločný nočný mier je pestrou prehliadkou osudov obyvateľov malomesta, kde si všetci myslia, že o sebe takmer všetko vedia, ale skutočnosť je často diametrálne odlišná a tajnosti pred ostatnými majú mnohí. Redukovať Rozenbergovej román na psychologickú štúdiu ženských a mužských charakterov by však bolo veľmi mylné, autorka ponúka aj viaceré epické až dramatické príbehy, ktoré majú významný dosah na osudy mnohých z nich.” (Róbet Kotian, Magazín o knihách)

O úspechu kníh Vandy Rozenbergovej vypovedá aj skutočnosť, že jej predchádzajúci román vyšiel pod názvom Tři smrtky pluly do dáli v prestížnom českom vydavateľstve Host a kniha bola súčasťou tohtoročnej českej Noci literatúry.

Autorka nepíše len pre dospelých – vďaka Vande Rozenbergovej má detský animovaný seriál Websterovci aj knižnú podobu. V spolupráci s Katarínou Kerekesovou práve vzniká tretie pokračovanie príbehov pavúčej rodiny, ktoré si deti nájdu pod stromčekom už tieto Vianoce.

Zdroj: Slovart

Publikované: 14/10/2020