Bratislava. 13. 6. 2023. V Bratislave sa už tradične koncom júna koná festival spojený s literárnou cenou za najlepšiu slovenskú prózu Anasoft litera nesúci názov litera fest. Od pondelka 19. júna do štvrtka 20. júna opäť predstaví desať  nominovaných autoriek a autorov. V streamovaných diskusiách sa pokúsi nájsť odpovede na aktuálne témy v oblasti literatúry a literárneho prekladu. Na festivale nebudú chýbať koncerty interpretov, ktorým záleží nielen na hodnotnej hudbe, ale aj kvalitnom texte.

V bratislavskom .klube pod lampou sa tentoraz môžete stretnúť s Janou Bodnárovou, Michaelou Rosovou, Jakubom Spevákom, Slavkou Liptákovou, Dušanom Taragelom, Dušom Martinčokom, Veronikou Šikulovou, Dominikou Moravčíkovou, Jakubom Juhásom a Soňou Urikovou.

Festival otvorí diskusia, počas ktorej sa prekladateľky Miroslava Vallová a Renáta Deáková budú spoločne s diplomatom a prekladateľom Stanislavom Vallom rozprávať o význame oceňovania tých, ktoré alebo ktorí prekladajú slovenskú literatúru do cudzích jazykov, o tom, ako by mala vyzerať cena za preklad, a o tom, ako by mala fungovať kultúrna diplomacia.

V kultúrnom priestore nie je tajomstvom, že 1. júla 2023 nastúpi do svojej funkcie nový riaditeľ Fondu na podporu umenia Róbert Špoták. Zmení sa podpora literatúry? Akým spôsobom plánuje riaditeľ FPU komunikovať s vydavateľstvami, spisovateľkami a spisovateľmi? Aká výška štipendia je dostačujúca na podporu tvorby? Pre koho by malo byť štipendium určené? Ako upraviť podmienky podpory pre vydavateľstvá, ale aj samotných autorov a autorky tak, aby boli ideálne? Nielen o týchto témach bude diskutovať Róbert Špoták spoločne s riaditeľkou Ústavu slovenskej literatúry SAV Ivanou Taranenkovou, ktorá niekoľkokrát zasadala v rozličných komisiách, vydavateľom Františkom Malíkom, ale aj s ďalšími vydavateľmi, spisovateľmi a spisovateľkami či návštevníkmi festivalu, ktorí budú sedieť v publiku.

„Na litera feste ani tento rok nebudú chýbať obľúbené diskusie s odborníkmi z oblasti literatúry, ale aj dizajnu,“ hovorí koordinátorka literárnej ceny Anasoft litera Simona Prokopec Fochlerová. „Literárni vedci budú hodnotiť nominované knihy z hľadiska obsahu a kvality daných textov, čo je pre cenu Anasoft litera to najdôležitejšie. No v 21. storočí zohráva významnú úlohu aj vizuál – obálka a spôsob zalomenia knihy. A presne na to sa pozrú grafickí umelci, ktorí sa špecializujú aj na dizajn kníh.“

Litera fest je síce zameraný predovšetkým na prezentáciu kníh nominovaných na cenu Anasoft litera, no jeho súčasťou sú prirodzene aj koncerty hudobníkov, ktorých texty stoja za pozornosť. Takou je aj formácia Nina Rosa. Založila ju slovenská́ speváčka a huslistka Nina Marinová. Na festivale uvidíte jej sólo koncert. A sólo vystúpi aj ďalšia speváčka, Dorota Nvotová. Literatúra ako taká je veľmi blízka i kapele literárneho rocku Brajgel, pre ktorú texty píše a v nej hrá známy slovenský režisér Patrik Lančarič. Z trochu iného súdka, ale textovo príznačné je zoskupenie Bene & Roland Kánik. Spolupracujú už takmer 15 rokov, Roland Kánik ako autor hudby a Bene ako autor a interpret textov. Na litera feste zahrajú prierez ich tvorby. Bude Spam poetry, bude Beat či nebeat a aj nejaké prekvapenia.

Bratislavský .klub pod lampou sa na chvíľu stane miestom, kde sa stretnú nielen spisovateľky a spisovatelia so svojimi čitateľmi a čitateľkami, ale aj odborníci a odborníčky v oblasti literatúry, grafickí dizajnéri, publikum milujúce hudbu, ktorej záleží na textoch, no predovšetkým ľudia, ktorí so svojimi priateľmi chcú stráviť dni plné múdrych slov a príjemných momentov.

Festival litera fest podporil z verejných zdrojov hlavný partner podujatia Fond na podporu umenia a softvérová spoločnosť ANASOFT.

Vstup voľný.

Zdroj: Anasoft litera