Knihy na dosah
  • Na pokračovanie
  • po čom siahnuť
    • recenzie
    • novinky
    • z poličky
    • na tému
  • literárna kaviareň
    • rozhovory
    • odborné články, eseje
    • NEpovinné čítanie
    • literárny život
  • autori uvádzajú
    • poézia
    • Próza, dráma
    • Komentáre a glosy
    • ukáž sa
  • komiks
Žiadny výsledok
Zobraziť všetky výsledky
  • Na pokračovanie
  • po čom siahnuť
    • recenzie
    • novinky
    • z poličky
    • na tému
  • literárna kaviareň
    • rozhovory
    • odborné články, eseje
    • NEpovinné čítanie
    • literárny život
  • autori uvádzajú
    • poézia
    • Próza, dráma
    • Komentáre a glosy
    • ukáž sa
  • komiks
Žiadny výsledok
Zobraziť všetky výsledky
Žiadny výsledok
Zobraziť všetky výsledky
Knihy na dosah

Po stopách Voskovca a Wericha na Slovensku

6. októbra 2025
v do pozornosti, novinky, po čom siahnuť
A A
Po stopách Voskovca a Wericha na Slovensku
Zdieľať na FacebookuZdieľať na TwitteriZdieľať na LinkedIn

V roku 2025 sme si pripomenuli okrúhlych 100 rokov od vzniku pražského Osvobozeného divadla a zároveň 120 rokov od narodenia jeho hlavných hereckých hviezd – Jiřího Voskovca a Jana Wericha. Pri príležitosti týchto významných jubileí vyšla kniha s názvom Osvobozené divadlo a Slovensko, ktorá prináša podrobný prehľad všetkých zájazdových predstavení „Osvobozených“ po slovenských mestách v medzivojnovom období. Zároveň približuje pamiatky, ktoré sa po Osvobozeném divadle zachovali v slovenských múzeách, archívoch, galériách a knižniciach.

 Autorom knihy je historik Martin Konečný, ktorý pri tvorbe diela využil fondy mnohých slovenských a českých pamäťových inštitúcií. Najviac publikovaného materiálu pochádza z Národního muzea Praha a jeho organizačnej zložky – Českého muzea hudby. Autor bádal aj v Archíve Divadla ABC (pôvodné Osvobozené divadlo) a v Památníku národního písemnictví Praha, kde je uložená najväčšia časť pozostalosti Jana Wericha. Niekoľko zbierkových predmetov súvisiacich s V+W uchovávajú aj slovenské múzeá – Múzeum mesta Bratislavy, Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici alebo Východoslovenské múzeum v Košiciach. Obrazová príloha publikácie je doplnená aj materiálom zo súkromných zbierok.

Osvobozené divadlo vzniklo v roku 1925 ako divadelná sekcia Svazu moderní kultury Devětsil. Bol to spolok, ktorý združoval básnikov, spisovateľov, hercov, režisérov, výtvarníkov, fotografov i architektov. Hlavnými osobnosťami spolku boli Vladislav Vančura, Karel Teige, Vítězslav Nezval, Jaroslav Seifert, Jindřich Honzl a Adolf Hoffmeister. Jiří Voskovec bol členom Devětsilu v rokoch 1924 – 1926. Jan Werich medzi „devětsilákov“ nepatril, ale často chodil ako divák na divadelné predstavenia, ktoré spolok organizoval. Voskovec s Werichom začali spolu hrať v Osvobozeném divadle od roku 1927. Uviedli sa vlastnou inscenáciou, ktorú nazvali Vest Pocket Revue. V+W boli jej autormi, režisérmi a zároveň si v nej zahrali postavy dvoch kolegov – klaunov.

Vest Pocket Revue mala premiéru 19. apríla 1927 v Umeleckej besede na Malej Strane a odtiaľ sa rozletela po celej Prahe a neskôr i po Československu. Čo malo byť pôvodne jedným študentským predstavením pre priateľov a kolegov, z toho sa neskôr stal divadelný hit, ktorý autori reprízovali vyše dvestokrát. Aj o začiatkoch umeleckej dvojice Voskovec – Werich pojednáva prvá kapitola knihy, ktorú autor nazval „V+W a Osvobozené divadlo“. Stručne v nej priblížil činnosť pôvodného Osvobozeného divadla i umeleckú spoluprácu Voskovca a Wericha pred začiatkom ich zájazdov na Slovensko, aby sa čitateľ aspoň do určitej miery oboznámil s dejinami divadla a spoznal životné osudy jeho hlavných protagonistov. Je dôležité pripomenúť, že s divadlom spolupracovali veľké umelecké osobnosti doby, ako napríklad básnik V. Nezval, výtvarník Jindřich Štyrský, choreograf a tanečník Joe Jenčík, ale aj skladateľ a klavirista Jaroslav Ježek, ktorý sa od roku 1929 stal členom divadla a skladal hudbu do všetkých inscenácií. Ježek zostal s V+W až do úplného zániku divadla v novembri 1938.

Druhá kapitola „Pôsobenie Osvobozeného divadla na Slovensku“ je nosnou časťou celého diela. Autor v nej podrobne približuje všetky zájazdové predstavenia Osvobozeného divadla na Slovensku v rokoch 1930 – 1937. Po prvýkrát zavítalo divadlo s V+W na Slovensko 28. mája 1930, keď sa s jazzovou revue Ostrov Dynamit predstavilo v Nitre. Odtiaľ smerovalo do Bratislavy, kde počas štyroch hracích dní uviedlo až tri inscenácie – Ostrov Dynamit, Fata Morgana a Varieté Revue. Voskovec a Werich zaznamenali pred slovenským publikom veľký úspech a odvtedy sa stali zájazdy na Slovensko tradíciou. Vždy po skončení sezóny v Prahe (zvyčajne v priebehu mája) vyrazilo Osvobozené divadlo na turné po republike. Postupne pridalo do svojho itinerára aj slovenské mestá a okrem už spomínanej Nitry a Bratislavy prišlo aj do Košíc, Banskej Bystrice a Žiliny.

Hlavným zdrojom informácií o predstaveniach Osvobozeného divadla na Slovensku bola dobová tlač. Autor pri svojom výskume vychádzal z množstva dobových novín a časopisov, spomeňme napríklad Slovenský deník, Slovenský východ (od roku 1937 vychádzal pod názvom Novosti), Slovenský hlas, Slovák, Národnie noviny, Slovenské zvesti, Elán a ďalšie. Správy menšieho rozsahu týkajúce sa Slovenska však priniesli aj časopisy vydávané priamo Osvobozeným divadlom. Mali názov Vest Pocket Revue a Lokální patriot. Slovenské periodiká často prinášali aj recenzie jednotlivých predstavení, alebo stĺpčeky divadelných a hudobných vedcov. Patril medzi nich aj priekopník slovenskej hudobnej vedy a kritiky Ivan Ballo, veľký priateľ Jaroslava Ježka.

Práve slávnemu hudobnému skladateľovi je venovaná tretia kapitola s názvom „Jaroslav Ježek a Slovensko“. Dôvod je pomerne prozaický. Spomedzi troch priateľov Voskovec – Werich – Ježek, posledný menovaný chodil na Slovensko najčastejšie. Máme o tom podrobný prehľad vďaka jeho denníkom, ktoré dnes uchováva České muzeum hudby Praha. Tam sa nachádza Fond Jaroslav Ježek, kde je uložená takmer celá skladateľova pozostalosť.

Ježek mal vlastné koncerty v Bratislave ešte predtým, ako do mesta na Dunaji po prvýkrát zavítalo Osvobozené divadlo. Na Slovensko však nejazdil len pracovne, ale aj za kamarátmi, za zábavou a rekreovaním. K jeho najbližším priateľom patrili členovia umeleckého spolku DAV, Laco Novomeský a Vlado Clementis. V Bratislave sa stretával aj s hudobným vedcom Ivanom Ballom, zachovala sa nám vzácna fotografia z ich spoločného výletu na Devín. Ježek cestoval aj na východné Slovensko. Minimálne trikrát pobudol v Košiciach a vďaka jeho denníkom vieme, že rád chodil do kaviarne Slávia a do reštaurácie hotela Schalkház.

Časť kapitoly autor venoval Ježkovým návštevám Kúpeľov Štós. Toto kúpeľné mestečko sa nachádza 45 km západne od Košíc a v období medzivojnového Československa bolo vyhľadávanou destináciou umelcov z celej republiky. Ježek bol v Štóse dvakrát na mesačnom pobyte – v rokoch 1935 a 1938. Z roku 1935 pochádza séria fotografií Ježka s Lacom Novomeským, ktoré nájdete aj v predstavenej publikácii. Vo fonde v Českom muzeu hudby sa nachádza vyše 20 fotografií z Kúpeľov Štós, ktoré sú zaujímavé nielen v súvislosti s J. Ježkom, ale hodnotu majú aj pre regionálnu históriu východného Slovenska.

Publikácia Osvobozené divadlo a Slovensko je zaujímavá aj svojou obrazovou prílohou. Obsahuje divadelné a filmové plagáty, bulletiny, dokumenty zo života divadla, dobové fotografie a pohľadnice. Veľmi vzácne sú snímky V+W+J priamo zo Slovenska, napríklad z Bratislavy, Tatier alebo Kúpeľov Štós. Úplným unikátom je plagát k filmu Peníze nebo život v slovensko-maďarskej jazykovej mutácii z fondu Východoslovenského múzea v Košiciach. Aj takéto pamiatky zo sveta divadla a filmu nájde čitateľ v tejto knižnej novinke.

Predstavenie knihy Osvobozené divadlo a Slovensko sa uskutoční 16. októbra 2025 o 17:00 v priestoroch Verejnej knižnice Jána Bocatia v Košiciach na Hviezdoslavovej 5.

Martin Konečný


Mgr. Martin Konečný, Phd. – vyštudoval učiteľstvo v kombinácii slovenský jazyk a literatúra – dejepis na FF Prešovskej univerzity v Prešove. Dizertačnú prácu v odbore všeobecné dejiny obhájil na Inštitúte histórie FF PU. Publikuje v niekoľkých slovenských a českých časopisoch, napríklad v periodikách Pamiatky a múzeá, Múzeum, Krásy Slovenska, Vojenská história, KINO-IKON. Je autorom štyroch monografií. V roku 2025 mu vyšla kniha Osvobozené divadlo a Slovensko.

Značky: divadlodo pozornostinovinkyOsvobozené divadlopo čom siahnuťVoskovecWerich
ZdieľaťOdoslaťZdieľať
Predchádzajúci príspevok

Katarína Ilkovičová: Zlé vzťahy sú nanič. Text a ilustrácia by mali viesť dialóg

Nasledujúci príspevok

Patrícia Vesel Ganoczyová: Ako najlepšie pochopiť niektoré témy a vnoriť sa do nich?

SúvisiacePríspevky

Peter Bilý: Archívne viny
novinky

Peter Bilý: Archívne viny

9. marca 2026
Weronika Gogola: Čítať Poľsko
do pozornosti

Weronika Gogola: Čítať Poľsko

5. marca 2026
Ľubomír Jaško: S placebom sa ťažko žije, ale ľahko prežíva
do pozornosti

Ľubomír Jaško: S placebom sa ťažko žije, ale ľahko prežíva

24. februára 2026
Oľga Gluštíková: Povery, ženy, zaklínadlá
autori uvádzajú

Oľga Gluštíková: Povery, ženy, zaklínadlá

23. februára 2026
Peter Getting: Studne mútne
do pozornosti

Peter Getting: Studne mútne

18. februára 2026
Anne Carson: Autobiografia Červeného
do pozornosti

Anne Carson: Autobiografia Červeného

16. februára 2026
Nasledujúci príspevok
Patrícia Vesel Ganoczyová: Ako najlepšie pochopiť niektoré témy a vnoriť sa do nich?

Patrícia Vesel Ganoczyová: Ako najlepšie pochopiť niektoré témy a vnoriť sa do nich?

Žiadny výsledok
Zobraziť všetky výsledky

Najnovšie články

  • Vanda Rozenbergová: Ľudia sú fantastické bytosti
  • Peter Bilý: Archívne viny
  • Kniha roka Košického kraja 2025
  • Weronika Gogola: Čítať Poľsko
  • Michal Šmajda:  Filmové Búrlivé výšiny

Kategórie

  • aforizmy
  • autori uvádzajú
  • do pozornosti
  • esej
  • fejtóny
  • glosy
  • Komentáre a glosy
  • komiks
  • literárna kaviareň
  • literárny život
  • Na pokračovanie
  • na tému
  • NEpovinné čítanie
  • Nezaradené
  • novinky
  • odborné články, eseje
  • Odporúčané
  • po čom siahnuť
  • poézia
  • Próza, dráma
  • recenzie
  • rozhovory
  • ukáž sa
  • z poličky

Archív

  • marec 2026
  • február 2026
  • január 2026
  • december 2025
  • november 2025
  • október 2025
  • september 2025
  • august 2025
  • júl 2025
  • jún 2025
  • máj 2025
  • apríl 2025
  • marec 2025
  • február 2025
  • január 2025
  • december 2024
  • november 2024
  • október 2024
  • september 2024
  • august 2024
  • júl 2024
  • jún 2024
  • máj 2024
  • apríl 2024
  • marec 2024
  • február 2024
  • január 2024
  • december 2023
  • november 2023
  • október 2023
  • september 2023
  • august 2023
  • júl 2023
  • jún 2023
  • máj 2023
  • apríl 2023
  • marec 2023
  • február 2023
  • január 2023
  • december 2022
  • november 2022
  • október 2022
  • september 2022
  • august 2022
  • júl 2022
  • jún 2022
  • máj 2022
  • apríl 2022
  • marec 2022
  • február 2022
  • január 2022
  • december 2021
  • november 2021
  • október 2021
  • september 2021
  • august 2021
  • júl 2021
  • jún 2021
  • máj 2021
  • apríl 2021
  • marec 2021
  • február 2021
  • január 2021
  • december 2020
  • november 2020
  • október 2020
  • september 2020
  • august 2020
  • júl 2020
  • jún 2020
  • máj 2020
  • apríl 2020
  • marec 2020
  • február 2020
  • január 2020
  • december 2019
  • november 2019
  • október 2019
  • september 2019
  • august 2019
  • júl 2019
  • jún 2019
  • máj 2019
  • apríl 2019
  • marec 2019
  • február 2019
  • január 2019
  • december 2018
  • november 2018
  • október 2018
  • september 2018
  • august 2018
  • júl 2018
  • jún 2018
  • máj 2018
  • apríl 2018
  • marec 2018
  • február 2018
  • január 2018
  • december 2017
  • november 2017
  • október 2017

Značky

americká literatúra Anasoft litera anglická literatúra autori uvádzajú do pozornosti Ema esej filozofia glosa hodnotenia Inaque johan kampaň Ukáž sa! knihy pre deti knižné tipy komiks literárna kaviareň literárne súťaže literárny život Medziriadky najlepšia desiatka na pokračovanie na tému NEpovinné čítanie novinky nádej odborné články poézia po čom siahnuť próza recenzia recenzie rozhovor rozhovory slovenská literatúra slovenská poézia slovenská próza strip súčasná slovenská próza ticho ukáž sa Vianoce vianočný špeciál začínajúci autori z poličky

Autor projektu

Kontakt

Verejná knižnica Jána Bocatia
Hlavná 48, 042 61 Košice

Napíšte nám

  • sefredaktorka@knihynadosah.sk
  • redakcia@knihynadosah.sk
Nastavenia prístupnosti

Beží na OneTap

Ako dlho chceš skryť panel prístupnosti?
Dĺžka skrytia panela
Profily prístupnosti
Režim pre zrakovo postihnutých
Vylepšuje vizuálne prvky webu
Bezpečný profil proti záchvatom
Odstraňuje blikania a znižuje farby
Režim priateľský k ADHD
Sústredené prehliadanie bez rozptyľovania
Režim slepoty
Znižuje rozptyľovanie, zlepšuje sústredenie
Bezpečný režim proti epilepsii
Stmavuje farby a zastavuje blikanie
Moduly obsahu
Veľkosť ikony

Predvolené

Riadkovanie

Predvolené

Farebné moduly
Moduly orientácie
Žiadny výsledok
Zobraziť všetky výsledky
  • Na pokračovanie
  • po čom siahnuť
    • recenzie
    • novinky
    • z poličky
    • na tému
  • literárna kaviareň
    • rozhovory
    • odborné články, eseje
    • NEpovinné čítanie
    • literárny život
  • autori uvádzajú
    • poézia
    • Próza, dráma
    • Komentáre a glosy
    • ukáž sa
  • komiks