Hoci je mesiacom knihy marec, v Spišskej Novej Vsi patrí literatúre september. V dňoch 16. a 17. septembra (piatok a sobota) sa v priestoroch divadla Kontra a kultúrneho centra Attica na Zimnej 68 po druhý raz uskutoční literárny minifestival Iglosia, ktorý ponúka stretnutia nielen so slovesným, ale aj hudobným umením.

Program festivalu otvorí v piatok o 15:00 beseda Lenky Šafranovej so semifinalistkou Anasoft litera Vandou Rozenbergovou o jej najnovšom románe Zjedol som Lautreca. O 16:30 bude program pokračovať s hosťami Dávidom Dziakom a Silviou Kaščákovou, ktorí v rozhovore s Máriou Klapákovou predstavia svoje literárne aj vizuálne očarujúce knihy pre deti. Po knižných novinkách sa o 18:00 presunieme na workshop pre začínajúcich poetov aj nepoetov, ktorý povedie Lenka Šafranová. Piatkový program o 19:30 uzavrie komiksová téma: spisovateľ a jazykovedec Peter Karpinský priblíži tento obľúbený umelecký druh, jeho rozličné formy, minulosť i súčasnosť, a v rozprave s moderátorom Martinom Makarom sa pokúsi zodpovedať otázku, či je možné komiks vnímať ako súčasť “vážnej” literatúry.

Sobotný program odštartuje o 16:30 autorské čítanie poetky Anny Ondrejkovej a beseda s ňou. Hovoriť sa bude nielen o zbierke Príbeh (ja) na mladom snehu, ale aj o básnických začiatkoch hostky zo 70. rokov uverejňovaných v týždenníku Nové slovo. Počet hostí na pódiu sa rozšíri už o 18:00 v rámci diskusie Vertigo Café Live, kde privítame básnika, prekladateľa a literárneho vedca Jána Gavuru a poetku a publicistku Oľgu Gluštíkovú. Zhovárať sa budeme na tému pripravenú špeciálne pre Iglosiu: reč bude o literatúre, ktorá by sa zjednodušene dala označiť ako lokálna či regionálna. Program festivalu o 19:30 uzavrie komorný koncert hudobného hosťa Dušan Havrillu. Nitriansky pesničkár uvedie svoj intímny debutový album Citadela, ktorý sa nesie v duchu akustického folku s prvkami elektroniky.
Vstup na festival je voľný. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.