Confusão… Slovo, podľa autora prakticky nepreložiteľné, dokonale vystihuje charakter občianskej vojny v Angole, ktorú nám poľský reportér Ryszard Kapuściński predstavuje v knihe Ďalší deň života. V skratke by sa dalo povedať, že opisuje stav anarchie, zmätku, totálneho neporiadku a chaosu. Ako hovorí sám autor: „V confusão je akýsi fatalizmus. Človek chce niečo spraviť, ale všetko mu padá z rúk.“ Toto slovo je výstižným doplnkom titulu knihy Ďalší deň života. Vyjadruje prežívanie zo dňa na deň a neistotu prítomnú nielen v obyvateľoch Angoly, ale aj v samotnom autorovi: „Boli tam také situácie, v ktorých sme vedeli, že už ďalej nebudeme žiť. A každý deň sme s úľavou hovorili: Ďalší deň života, mám za sebou ďalší deň…“

Kapuściński informuje o udalostiach, odohrávajúcich sa počas troch jesenných mesiacov v Luande, hlavnom meste Angoly a jeho okolí. Už na počiatku čitateľovi predstavuje obraz úplného chaosu a beznádeje, ľudia balia všetok svoj majetok a utekajú z krajiny. Nechávajú za sebou vyľudnené mesto a vyhladovaných psov, tí sa neskôr strácajú v africkej divočine hľadať potravu. Front občianskej vojny v Angole bol všade a nikde naraz a samotná vojna bola veľmi mätúca, neprehľadná a bez viditeľnej stratégie. „Všetko závisí od šťastia a náhody. V tejto vojne je veľa chaosu. Nikto sa v situácii presne nevyzná.“ Z tohto dôvodu je mojím skromným odporúčaním dopredu si o vojne v Angole naštudovať aspoň základné informácie, čo určite prispeje ku kvalitnejšiemu čitateľskému zážitku.

Autor udalosti v knihe opisuje svojským výberom slov a pútavým štýlom, vďaka ktorým vie doslova vtiahnuť do deja a spôsobiť v čitateľoch napätie a rastúce znepokojenie či tuhnutie krvi v žilách. Vnútorné monológy, ktorými je text doplnený, predstavujú bližší pohľad na pocity človeka v úzkom kontakte s vojnou a sprítomňuje jeho strach a neistotu spojenú s osudom národa. Opisy prostredia a deskriptívnosť tvoria dôležitú súčasť deja a konflikt sa postupne predstavuje z niekoľkých uhlov pohľadu. Na vojnu v Angole sa dívame viacerými očami, od veliteľa vojska Ndoziho, upratovačky v hoteli až po predavačku v miestnom obchode.

Ďalší deň života zachytáva chaos vojny a zložitý, no neznámy konflikt sa snaží opísať čo najkomplexnejšie. Čitateľ sa síce spočiatku môže kvôli zložitosti v celom deji trochu strácať, ale text je skomponovaný veľmi dobre. Očité svedectvá ešte viac upevňujú nepokojný charakter knihy a pôsobia na emócie, čím je vytvorený síce nepríjemný, ale rozhodne silný čitateľský zážitok.

Ryszard Kapuściński
Ďalší deň života
Preložil Patrik Oriešek
Absynt, 2020

Recenzia získala druhé miesto v kategórii recenzia v Čitateľskej cene vydavateľstva Absynt.

Timea Sučková je práve v maturitnom ročníku na španielskej sekcii Gymnázia bilingválneho v Žiline. Voľného času popri škole príliš veľa nemá, no zvykne ho venovať čítaniu kníh, počúvaniu hudby či pozeraniu seriálov. Aj keď by sa v budúcnosti chcela zamerať skôr na prírodné vedy, literatúra určite zostane jednou z jej záľub.