Lubomír Černík – Chobotnice

Mám rada príbehy o alkoholikoch. Hoci túto tému spracovalo už veľa autorov, vždy znova a znova s nadšením tieto typy kníh vyhľadávam, pretože ma baví čítať o hraničných situáciách, do ktorých chľast človeka dostáva. A čím viac má autor s démonom alkoholu skúsenosti, tým výživnejšie texty to sú. Tak som sa úplne náhodou dostala ku knihe Chobotnica. Napísal ju Lubomír Černík, ktorý nebol spisovateľ, ale herec a dramaturg. Černík takmer celý svoj život bojoval so závislosťou a tento boj dokázal veľmi podrobne popísať. Pre mňa je toto jedna z najautentickejších alkoholických spovedí, ktorá má navyše aj literárnu hodnotu. Myslím si, že je to neprávom zapadnutá kniha, tento príbeh by mal niekto sfilmovať, alebo spracovať divadelne.

David Foster Wallace – Krátké rozhovory s odpornými muži

Wallace je u nás nie príliš známy americký autor. V tejto knihe poviedok sa zameriava na komplexy (nielen) mužského pokolenia. Sú tu časti poviedok vytvorené ako monológy, kde sa rôzni muži spovedajú so svojimi úchylkami, psychickými poruchami, strachmi, komplexami… Wallaceho štýl je dosť komplikovaný a vyžaduje maximálnu sústredenosť, ale stojí to za to.  Nájdete tu napríklad  sofistikovanú úvahu o tom, ako sa žena dokáže vyrovnať s hromadným znásilnením, že ju taký gangbang môže dokonca psychicky posilniť, ako ľudí, čo prežili koncentrák. Znie to možno cynicky, ale Wallace to dokáže napísať tak, že čumíte s otvorenými ústami. Otvára pred vami také myšlienkové zákutia, do ktorých sa sami neodvážite vstúpiť, ale on vás tam zavedie. Škoda, že spáchal samovraždu, ale asi už povedal všetko, čo mal.

Já se prostě necítím jako archetyp válečníka, já se cítím úplně sám…

Billy O’Callaghan  – Náš Coney Island

Nemám rada love stories, lebo ani tie najlepšie sa väčšinou nevyhnú gýču, ale táto love story ma dostala. Je to príbeh o utajenom dlhoročnom vzťahu dvoch milencov. Obaja žijú v nefunkčných partnerských zväzkoch, ktoré však z rôznych dôvodov nedokážu opustiť. A tak sa tajne stretávajú raz za mesiac v špinavom hoteli na Coney Islande. V tejto knihe je podľa mňa všetko, čo tzv. nenaplnená, avšak osudová láska obnáša. Kniha je napísaná vkusne a melancholicky, bez pátosu, v podstate je to dosť depka, ale taká magická!

Jana Micenková (1980) vyštudovala odbor scénaristika a dramaturgia na FAMU v Prahe. Za svoju divadelnú hru Nekrogames získala Cenu slovenského literárneho fondu za najlepší dramatický text (2013) a cenu pre mladých dramatikov VEJK AP (2012).  Debutovala zbierkou poviedok Sladký život (2018), ktorá bola nominovaná na cenu Anasoft litera. Za dramatický text Rekonštrukcia prípadu Janko Rybárik získala 2. miesto v súťaži DRÁMA (2019). Jej ďalší dramatický text Mindfuck vyšiel v zborníku súčasných dramatických textov GREEN DRÁMA (2020). Jej druhá kniha je psychologický román Krv je len voda (2021), ktorý sa venuje analýze vzniku násilného činu a rozkladu dysfunkčnej rodiny.