Daniel Kehlmann: Tyll

Nádejou číslo jedna je príbeh kaukliara Tylla. Verte, nechceli by ste žiť ako obyčajný dedinský človek uprostred 30-ročnej vojny v 17. storočí. Nikdy nenajedený dosýta, stále dokola len krúpová kaša, inkvizícia sliediaca po úlovkoch, hrozba moru a najmä, čakanie na vojská alebo besných žoldnierov, čo sa prehrmia krajinou a vašu dedinu vyplienia a zapália. Ach áno, raz za rok príde slávny žonglér a šašo Tyll, aby z vás vydoloval štrbavý smiech a ešte niečo zvieracie, no život neprestáva byť úbohý. A prečo nádej? Pre vďaku, že dnes žijeme omnoho krajšie časy ako Tyll. Aj napriek tomu, že Putinovský režim prinavracia stredoveké, barbarské praktiky a ruskí agresori Ukrajine spôsobujú nevýslovné krutosti, ničia, vraždia. Nádej preto, že aj keď čisté zlo je tu, príčetný svet sa proti nemu dokáže spojiť lepšie, ako kedykoľvek predtým.

Tao Te ťing: Lao c´ (Chešang kungova kópia v preklade Mariny Čarnogurskej), Ursa Minor, 2021

Nádejou číslo dva je cesta, neobyčajná cesta Tao, o ktorej pred vyše 2500 rokmi podal svedectvo čínsky mudrc Lao c´, aby týmto svojim kánonom položil základy východnej filozofie, spirituality a umenia. Do našej éry tohto fenomenálneho pozorovateľa vecí prírodných, spoločenských, psychologických i transcendentálnych, prinavrátila Marina Čarnogurská. Táto naša prekladateľka zo starovekej čínštiny našla v jednom Pekinskom archíve takzvanú Chešang kungovu verziu Tao Te ťingu, výnimočne opatrenú trefnými anotáciami k jednotlivým kapitolkám. Zistila, že perfektne vystihujú celé dielo a tak vyšlo v slovenčine ako svetový unikát. Prečo nádej? Lebo Lao c´ nadčasovo a konkrétne ukazuje, ako sa zachrániť navzájom a ako zachrániť planétu.

Becky Chambers: V jednom zapadlém koutě galaxie

Nádej číslo tri už niekoľko rokov pre mňa pramení z hlavy a klávesnice sci-fi spisovateľky Becky Chambers. Konkrétne z jej cyklu prekrásnych, múdrych, nežných a zároveň tak správne drsných space opier s názvom Poutníci. Stvorila pestrý svet rôznych sapientných druhov žijúcich v galaxii Mliečna cesta. Ľudia sú tu, no, priemer a sú radi, že ich rozvinutejšie rasy prijali ako smútkom i nádejou presiahnutých pútnikov medzihviezdnym prázdnom, potom, ako si zničili Zem. Teraz čítam ostatnú knihu o tom, ako na celkom bezvýznamnej planéte, pred ďalším hyperpriestorovým skokom, nedobrovoľne uviaznu veľmi rozdielne inteligentné tvory. Prečo nádej? Lebo Becky nám ukazuje, ako sa otvoriť inakosti a praktizovať porozumenie.

Foto: Šimon Kliman

Lyrik H

Nikto a všelikto zároveň. Textár a raper z Modrých hôr, spoluzakladateľ a frontman kapiel Zlokot a KKR, autor knihy básní Naničhodný poet a konceptuálneho sólo albumu JA. Vyštudovaný novinár, príležitostný moderátor, PR konzultant a stratég na voľnej nohe, nadšený praktizátor meditácie všímavosti a vhľadu. Manžel a otec.