V jubilejnom 20. ročníku literárnej súťaže Poviedka vyhrala Dominika Madro hlavnú cenu s textom Svätyňa. V priebehu troch rokov text rozpracovala až do troch „Svätýň“ – debutový román jej vyšiel v novembri tohto roku.

Svätyne sú príbehom o stigmatizácii neplodnosti, o všeobecne akceptovanom násilí na ženách, o rodičovstve a v neposlednom rade aj o smrti. Dej je zasadený približne do sedemnásteho storočia, ale téma je, žiaľ, vysoko aktuálna aj v tomto storočí, dokonca na Slovensku aj v posledných dňoch. Pokiaľ by autorka neprezradila pár historických súvislostí, príbeh by vo svojej magickosti mohol fungovať aj v bezčasí, na bližšie neurčenom mieste.

Román podrobnejšie skúma tri postavy. Ženu Rodanu, ktorá, aj podľa mena, je predurčená porodiť zdravé a silné deti. Vlastná rodina, matka a sestry, Rodanu však od malička odmieta, sestry si s ňou nevedia vytvoriť vzťah, s matkou si nerozumejú. Rodinu jej nahrádza Višniačka, pôrodná babica, ktorá je v očiach dedinčanov divná a osamelá stará dievka. Rodana sa starou dievkou po vzore Višniačky nestane, vezme si z veľkej lásky Jašeka, no ten ju po zistení, že je neplodná, z tlaku spoločnosti opúšťa a nájde si ženu v dedine ďaleko od Myjavy.

„Kedysi som hovorila Jaškovi: Poďme do lásky. Keď som sa mu túžila dať. (…) Jašek. Uniesla ho noc počas našej deviatej a poslednej manželskej jesene. Neviním ho. Nevinila som a hádam ani nikdy viniť nebudem. Vzal si Višniačkin zázrak. Rodanu, matku dvanástich. A nedočkal sa zázraku ani zrodenia.“

 Svätyne nie sú ľahkým, oddychovým čítaním. Jazyk, ktorý Dominika používa, je zložitý, vety sú krátke, plné metafor a odkazov, dej je nelineárny, príbeh poháňa obrovské množstvo postáv. Dominika sa však sústredí na tri – Rodanu, Jašeka a Višniačku v troch kapitolách. Tie nám dovolí spoznať zblízka a porozumieť im, rozrozpráva jeden príbeh z troch strán.

 Svätyne sú napriek komplikovanej forme veľmi silným príbehom o nešťastnej láske, o tom, ako názor iných môže človeka poznačiť a o ľudskosti, ktorá neraz chýba. Aktuálnou témou, týkajúcou sa nielen žien, prináša Dominika Madro výrazný debut, ktorý sa oplatí čítať.

Katarína Vargová študovala filmovú a televíznu scenáristiku a dramaturgiu na VŠMU v Bratislave. Debutovala zbierkou poviedok s názvom Šura. V súčasnosti vedie literárny projekt Medziriadky a v RTVS pracuje na vývoji nových formátov.