Košice – 19. – 20. október 2018

Tabačka Kulturfabrik
Kino Úsmev
Filozofická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Tematické zameranie tohtoročného festivalu LiKE vyplynulo celkom prirodzene z osmičkových výročí, ktoré si tento rok pripomíname. Odkazuje najmä na rok 1918, nakoľko vznik spoločnej Československej republiky mal na literárny život oboch národov (a ďalších, ktoré prvú ČSR tvorili) významný vplyv. Filozofiou čechoslovakistov bol jednotný československý národ a jazyk v dvoch variantách. Práve je táto myšlienka reflektovaná v tohtoročnom vizuále, v ktorom sa „zlievajú“ unikátne prvky češtiny a slovenčiny a zároveň sa vyzdvihuje to, čo máme spoločné.

Festival začína otváracou diskusiou na tému „Sto rokov Československa. Máme, čo sme chceli?“, v rámci ktorej budú diskutovať Iveta Radičová, Stanislav Rakús, František Čuňas Stárek (CZ) a Jan Urban (CZ); moderuje Michal Havran. Okrem tradičných a multimediálnych autorských čítaní návštevníkov čaká v piatkový večer koncert legendárnej českej skupiny WWW, ktorá v Košiciach pokrstí svoj ostatný album Neutopíš se dvakrát v téže řece. Paralelne sa v Kine Úsmev začne filmový program zameraný na tvorbu Pavla Juráčka, ktorému bude venovaná aj festivalová diskusia s Pavlom Hájkom. O hudbu sa okrem WWW postará aj Pjoni s Burgrom, ktorí v sobotu zahrajú v podzemí Kina Úsmev zo svojho albumu Výletné lode. Priaznivci divadla sa môžu tešiť na inscenáciu úspešnej knihy Mareka Vadasa Útek v réžii Róberta Mankoveckého a vizuálne umenie bude reprezentované výstavami Pohyb v nehybnosti či Status krajinára. Podujatí, ktoré sa v rámci LiKE oplatí nezmeškať, je však na všetkých festivalových javiskách, samozrejme, omnoho viac.

Pozvanie na LiKE 2018 prijali dvaja autori z českého vydavateľstva Absynt. Poľská autorka Katarzyna Surmiak-Domańska, ktorú slovenskí a českí čitatelia môžu poznať vďaka jej knihe Ku-Klux-Klan. Tady bydlí láska, ktorá vyšla vlani v Absynte. Na festivalovom pódiu porozpráva o svojej skúsenosti s priamou účasťou na zjazde tohto neslávne známeho „klubu“. Druhým je už spomínaný Jan Urban – český novinár a politik. Pred rokom 1989 patril do okruhu československých disidentov. Signatár Charty 77. Od roku 1987 prispieval do samizdatových Lidových novin. V období 1989–1990 sa angažoval v Občanském fóru. Pôsobil ako jeho hovorca a líder pre prvé slobodné parlamentné voľby v roku 1990. Počas vojny v Bosne a Hercegovine pôsobil ako reportér na mieste konfliktu. Kniha Všem sráčům navzdory (1. vydanie GplusG, 1997, 2. vydanie Absynt, 2016) je mimoriadne silným svedectvom z tejto vojny.

Spomedzi domácich – a medzi nich rátame vzhľadom na tému aj českých – autorov sa predstaví Marek Šindelka, ktorý odprezentuje svoju najnovšiu knihu Únava materiálu. Zaoberá sa v nej stále aktuálnou témou utečenectva, avšak popri sledovaní príbehu mladého muža na úteku na stránkach knihy pozorujeme aj „virtuálnu“ Európu dneška. Tomáš Ulej predstaví svoju tretiu knihu čitateľsky mimoriadne obľúbených aforizmov a chýbať nebude ani finalista tohtoročnej Anasoft litery, Daniel Majling, ktorý porozpráva o svojej komiksovej tvorbe i zbierke poviedok Ruzká klazika. V Starej Tabačke prebehne vyhodnotenie súťaže Básne 2018 spojené s autorským čítaním porotcov, návštevníci budú mať možnosť zažiť dramatizované čítanie z diela Václava Pankovčina, Literány cirkus KK Bagalu či uvedenie spoločného československého vydania A2 a Kapitálu.

Festival LiKE bol už od svojho vzniku plánovaný tak, aby oslovil čo najširšie publikum so záujmom nielen o literatúru, ale aj o pridružené druhy umenia. Aj preto sme ako hostiteľské stánky festivalu zvolili dnes už kultové miesta košickej kultúry – Tabačku a Kino Úsmev, aby sa literatúra stala na dva dni prirodzenou súčasťou komunity, ktorá tieto miesta navštevuje a tvorí. Časť programu sa uskutoční aj na Filozofickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach – tá zastreší diskusie viac akademického a odborného charakteru. Na LiKE si tak svoj program bude vedieť vyskladať návštevník, ktorý na literárny život počas roka nemá čas a chce sa v ňom zorientovať v kondenzovanej dvojdňovej podobe, ale aj ten, ktorý sa v literárnej prevádzke pohybuje denne.

Podrobný program festivalu s predstavením hostí je zverejnený na FB udalosti LiKE 2018.

Hlavným organizátorom festivalu je OZ literarnyklub.sk, spoluorganizátormi sú Literáne informačné centrum, Európsky dom poézie Košice, OZ Nespi Spiš a Kino Úsmev. Festival je pripravovaný v spolupráci s ďalšími partnermi a mediálnymi partnermi. Hlavným partnerom je Fond na podporu umenia.

Predpredaj na koncert WWW: https://tootoot.fm/en/events/5babbd3c20754a0ab81c3231