Počuli ste už niekedy o Carlovi Rovellim? Nie? Nič si z toho nerobte. Predbežne si však toto meno dobre zapamätajte, ešte o ňom zrejme budete počuť.

Carlo Rovelli je taliansky teoretický fyzik s koperníkovským curriculom (bakalaureát z Bologne, promoval v Padove), hipisáckou mladosťou (autentické skúsenosti s LSD mu otvorili nové vnímanie fyzikálneho času) a pomerne neskorým vstupom do čitateľského povedomia. Autor bezžargónovej vedeckej spisby, ktorej tradícia sa v priebehu minulého storočia z jeho akademickej špecializácie takmer vytratila. Rovelli nemá taký bulvárny potenciál ako jeho slávny predchodca Stephan Hawking, ktorý vo svojej Stručnej histórii času dokázal geniálne integrovať fyziku a filozofiu, čo sa zatiaľ nikomu nepodarilo prekonať, no aj napriek tomu stojí tento taliansky fyzik za pozornosť.

Rovelli v knihe O čase nadväzuje na prácu Alberta Einsteina, resp. jej otvorený záver na jednej strane a rozvoj kvantovej teórie na strane druhej. Zmierňuje neprekonateľné rozpory oboch (kontinuum zakriveného časopriestoru proti diskrétnym kvantám energie) vo svojej hypotéze granulárnej štruktúry sveta utkaného zo slučiek jednorozmerných “strún”. Záhada času však podľa Rovelliho prekračuje naše obmedzené pozemské chápanie. Čas, ktorý ukazujú hodiny, je ilúziou jedného “teraz”. Čas plynie rôzne rýchlo v rôznych prostrediach. Jeho vnímanie počas pomerne búrlivej mladosti ovplyvnil aj zážitok halucinácií pod vplyvom drogy, keď v prevrátenej štruktúre reality čas akoby zastal, ale myšlienky plynuli ďalej. Všetky naše obvyklé predstavy súvisiace s časom (začiatok, koniec, smer jeho plynutia, minulosť, prítomnosť, budúcnosť a tiež ich gramatické ekvivalenty) Rovelli dekonštruuje ako artefakty a zanecháva nás vo svete bez času, ktorý je omnoho dynamickejší a metaforickejší, než je ten poskladaný z navzájom nezávislých vecí. Poetiku textu umocňujú citáty z Horáciových Ód, ktorými uvádza každú kapitolu.

Rovelli má talent zhrnúť do jednej vety podstatu filozofických konceptov a vedeckých teórií od antiky cez novovek po (post)modernu, na ktoré nadväzuje tak, aby ich v zapätí vyvrátil, ale stojac na pleciach velikánov nasvietil čitateľovi svoju cestu ďalej. Presviedča nás o tom aj vo svojich ďalších popularizačných aj akademických prácach, akými sú Sedem krátkych prednášok o fyzike, Reality is not what it Seems a Relativity: The Most Beautiful of Theories.

Či už ste sa na konci povinnej školskej dochádzky lúčili s fyzikou so smútkom alebo bez, ale máte neutíchajúci záujem porozumieť svetu, no už ťažšie je to u vás s porozumením jeho vykladačov, ste tá správna cieľová skupina. V Rovelliho knihách sa vzácne snúbi priezračnosť brilantného intelektu a zrozumiteľného vysvetlenia jeho netriviálnych výstupov. Prednedávnom bola posmrtne vydaná posledná Hawkingova práca o teórii multiverza. V Rovellim má viac než dôstojného nástupcu.

Carlo Rovelli
O čase
preklad Peter Bíly
Tatran, 2017

Sibyl Marmorstein sa narodila a žije v Košiciach. Pseudonym si zvolila podľa dvoch literárnych postáv. Je absolventkou medziodborového štúdia teoretickej biológie na katedre filozofie a dejín prírodných vied a doktorandského štúdia umelej inteligencie na katedre kybernetiky. Venuje sa biokybernetike a popularizácii vedy, najmä biologických odborov.