Ťažko vybrať z množstva kníh, ktoré mám na nočnom stolíku, je tam veľa pokladov. Za svoj najsilnejší čitateľský zážitok považujem prvú časť trilógie Ale Rachmanovovej Študenti, láska, Čeka a smrť. Tento denník ruskej študentky z rokov 1916 – 1920 je mimoriadne  silným svedectvom o ľudských zverstvách zapríčinených politickým systémom, ale aj o ľudských charakteroch. Keď vám doterajší priateľ, dôstojník, nariadi, aby ste v súkromí v jeho prítomnosti stáli v pozore, je to so spoločnosťou a človekom zlé. Manipulácia s ľuďmi a presvedčenie, že treba všetko zničiť, aby sa mohol vybudovať nový svet, to všetko poznačí hlavnú hrdinku, ktorá prežije tento uragán deformít navždy opečiatkovaná dobou. Vnútorná sila prenasledovaných ľudí Ruska spred sto rokov si zaslúži obdiv. Túto knihu tak ľahko z hlavy nedostanem.

Nedávno vyšiel prvý slovenský preklad románu Opýtaj sa prachu od Johna Fanteho. Tridsiate roky minulého storočia, Amerika, mladý spisovateľ Bandini a jeho túžba byť slávnym. Zapôsobila na mňa scéna, v ktorej míňa posledné doláre ťažko zarobené jeho matkou pri povrchnom stretnutí s jediným cieľom: ohúriť a presvedčiť o svojom talente a spisovateľskej výnimočnosti. Cesta k sláve sa v jeho prípade obtrela o smutné osudy ľudí okolo neho, ktoré ho nenechali chladným. Bez Fanteho by možno na literárnom nebi nebolo Bukowského, a to ma teší najviac.

Diana Athill vo svojej knihe Niekde ku koncu sa vyznáva z toho, ako košato a silno možno prežívať starobu. Potešilo ma čítať názor ženy, ktorá knižku písala vo svojich 89 rokoch života. Zamýšľa sa nad svojou literárnou tvorbou (pracovala ako redaktorka), nad vzťahom k partnerovi i bezdetným životom. V závere knihy píše: „Odteraz sa môžem obzerať dozadu a vidieť, že aj keď je v porovnaní s vesmírom ľudský život menej než žmurknutie, vo vlastnom meradle, sám osebe je úžasne objemný a rozmerný, a tak môže obsahovať mnohé protiklady.“

Marta Hlušíková sa po vyštudovaní Filozofickej fakulty UK v Bratislave venovala pedagogickej práci a literárnej tvorbe. Venuje sa písaniu kníh prevažne pre deti a mládež (Neznášam, keď ma hladkajú po hlave, Žiaden káčer navyše, Môj dedko Rýchly šíp, Čo baby nedokážu, Až raz budem kapitánom, Starovek pod lupou, Aprílová brada  a iné), spolupracuje so Slovenským rozhlasom. Žije v Trstenej na Ostrove.