Slovenskú spisovateľku Hanu Lasicovú sme donedávna poznali najmä ako autorku kníh pre dospelých. Na slovenskom knižnom trhu prednedávnom debutovala svojou prvou detskou knihou Pupo a Fazuľka, a tak sme poprosili deti, aby ju trochu vyspovedali. A tu sú ich otázky.

Prečo sa Pupo a Fazuľka volajú tak smiešne? (Vasyl, 7 rokov) 

Oni sa asi volajú inak, ale keď používame prezývky Pupo a Fazuľka, tak máme pocit, že ich lepšie poznáme. A aj ja mám dve dcérky, ktoré sa doma volajú Pupka a Fazuľka.

Prečo prišiel narodeninový škriatok k Pupovi? (Matejko, 7 rokov)

A k vám ešte neprišiel? Nie?! Tak to mu budem musieť povedať, aby vás navštívil. Možno potom príde, alebo možno aj tam u nich zasa prepúšťali a nemajú dostatok škriatkov.

Ako vlastne Pupo a Fazuľka vyzerali? (Miško, 9 rokov)

A čo si myslíte vy, deti? Sú krásni, silní, vyšportovaní a vysokí? Nie, sú úplne iní. Pupo nosí okuliare a má malé bruško a Fazuľka je malá, strapatá a veľmi chudá. A aj tak sú skvelí.

Chceli ste aj vy hrať futbal, keď ste boli malá tak ako Fazuľka? (Dávid, 9 rokov)

No, mňa vždy strašne hnevá, ak niekto povie toto nemôžeš robiť, lebo to je len pre dievčatá! alebo toto nemôžeš robiť, lebo to je len pre chlapcov!. Vás to tiež hnevá?

Deti: Áno!

Alebo keď niekto povie nemôžeš sa s nami hrať, lebo ty si dievča! a my sa tu teraz hráme, tak choď preč, lebo ty si chlapec!. Verím, že najlepšia zábava je, keď sa chlapci a dievčatá hrajú spolu. A možno, keď som bola malá, tak som chcela tiež hrať futbal a niekto mi povedal, že nemôžem…

Na aký hudobný nástroj ste hrali, keď ste boli malá? (Dávid, 9 rokov)

Ja som hrala na klavír, ale vôbec som to nevedela. Potom som chodila na výtvarnú a to mi išlo lepšie.

Prečo ste sa chceli stať spisovateľkou? (Natálka, 9 rokov)

Už keď som bola vo vašom veku, tak som si rada niečo napísala alebo nakreslila. Bavilo ma to. A ak niekoho niečo baví, tak to potom robí. Tak je to asi najlepšie. Keď chodí do práce a môže si povedať  ako sa teší, že môže ísť robiť niečo, čo ho baví.

Chystáte sa napísať aj nejakú novú knižku? (Natálka, 9 rokov)

Uvidíme ako sa bude dariť tejto knižke. Myslím, že zatiaľ sa jej darí. Pupo a Fazuľka boli teraz ešte škôlkarmi, tak  možno budú v ďalších príbehoch už  obaja v škole.

(S Hanou Lasicovou sa rozprávali Natálka, Vasyl, Matejko, Miško a Dávid)