Ak je reč o obšťastňovaní mozgu, niečo by o tejto téme mal vedieť Dean Burnett, neurovedec a komik v jednom. S vtipom stand-upistu popularizuje svoje odvetvie vedy a karikuje, ako sa to robiť nemá. Vo svojej prvotine o mozgu – idiotovi, ktorý sme zdedili po druhohorných predkoch (mozgový kmeň) a len trochu “rozšírili” (neokortex), vysvetľuje, ako tú veľkú žľazu v lebke preceňujeme. Pri všetkom obdive nás zvádza a zrádza najmä vtedy, keď sú “starý” s “novým” mozgom v konflikte. Je to dôvod, prečo trpíme morskou chorobou alebo námesačníctvom, upravujeme si spomienky, aby sme v nich vyzerali lepšie, preto nefungujú diéty.
V knihe Mozek sabotér pátra, kde sa v mozgu ukrýva šťastie, vysvetľuje, že súčasné kultúrne ponímanie šťastia ako niečoho, čo musíme za každú cenu mať, veci veľmi nepomáha. Šťastie nemá byť trvalým prednastavením ľudského mozgu. Ak by sme boli permanentne šťastní, načo sa vôbec usilovať. Možno sa raz dopracujeme k poznaniu, čo sa pri prežívaní šťastia deje v našom mozgu. Hormóny však nie sú jedinými zodpovednými, ako objasňuje na štyroch kandidátoch. Ani špecifické centrum šťastia v mozgu nenájdeme, keďže každému robí radosť niečo iné. Povedať: „urobte toto a budete šťastní bez ohľadu na okolnosti”, zrejme nebude možné a asi by to ani ničomu neprospelo.
Pre porozumenie funkcií mozgu pomôže uvedomiť si jeho zložitosť a mieru neurčitosti, pričom uvádzať tvrdenia slovami, že „je vedecky dokázané”, prípadne „dôkazmi podložené”, zvádza k ich preceňovaniu. Nádej v nezvratné pravdy je nielen predčasná, ale zbytočná. Autor rád svoje presvedčenie opustí, ak sa ukáže opak. Jedno je však isté, je ťažké byť šťastným osamote, keďže sme spoločenské bytosti a aj ten najväčší pustovník vie, že má ľudí na dosah. Ak by chcel.
Vo svete, ktorý naše nedokonalé mozgy vystavuje toľkému stresu, sa „prežívanie šťastia stáva nevyhnutnosťou skôr než pôžitkom”. S rizikom neprimeraného zjednodušenia a na hony vzdialený od kníh ponúkajúcich návody na život teda uzatvára: ak máte bezpečný domov, dosť priestranný a blízko zelene, napĺňajúcu prácu, ktorá vám poskytuje nezávislosť vďaka príjmu, aj koníčky na odreagovanie sa od práce, ak nájdete lásku (ale nezameriavajte sa na naháňanie peňazí ani vzťahu), mali by ste byť šťastní. Nehľadajte skratky ku šťastiu (najmä nie chemické), robte veci, z ktorých máte radosť, veľa sa smejte (na čo sa nemusíte stať komikom)…
…a začnite tým, že si prečítate túto vtipnú, podnetnú a hodnotnú knihu. Neoľutujete.
Dean Burnett
Mozek sabotér
Preklad Jana Vořechovská
BETA – Dobrovský 2016
Sibyl Marmorstein sa narodila a žije v Košiciach. Pseudonym si zvolila podľa dvoch literárnych postáv. Je absolventkou medziodborového štúdia teoretickej biológie na katedre filozofie a dejín prírodných vied a doktorandského štúdia umelej inteligencie na katedre kybernetiky. Venuje sa biokybernetike a popularizácii vedy, najmä biologických odborov.