Knihy sú často spôsobom, ako si oddýchnuť a odreagovať sa. Postupne som sa však dostal do bodu, kedy čítam minimum beletrie, pretože mám pocit, že mi môže uniknúť veľa skutočných a poučných vecí z okolitého sveta. Moje odporúčania sú skôr ťaživejšie čítanie, z ktorého si však často vieme vziať oveľa viac ponaučenia.

Wojciech Tochman: Akoby si kameň jedla

Niekedy je priveľa slov zbytočných. Reportážne knihy poľského reportéra Wojciecha Tochmana sú úsporné, používa veľmi strohý, no o to intenzívnejší jazyk. Práve knihu Akoby si kameň jedla, jednu z prvých kníh vydaných vydavateľstvom Absynt, odporúčam pre intenzívny, no aj mrazivý čitateľský zážitok. Tochman sa ocitá vo vojnou zmietanej Bosne ako mladý reportér a vracia sa k hrdinom svojej knihy aj v ďalších rokoch. Téma a jej znázornenie sú surové a brutálne, no aj o negatívnych veciach čítať treba, aby sme sa z nich poučili a zabránili tomu, aby sa opakovali. Podobnú formu majú aj ďalšie Tochmanove reportážne knihy – či už z Filipín, Rwandy alebo Kambodže – výrazní hrdinovia, ich utrpenie, no aj snaha o pochopenie motivácie pri brutalite, ktorá v mnohých krajinách nastala. Tochman sa často pýta sám seba aj čitateľa, aby dosiahol to, že čitateľ na knihu a jej hrdinov po jej odložení nezabudne. Nie je to beletria a o to viac je to silnejšie. Na jednom z našich osobných stretnutí mi Wojciech Tochman v rozhovore povedal, že reportáž je chodenie po veľmi tenkej čiare, pretože „píšeme o pravdivých ľuďoch, ktorí žijú alebo žili“ a že naša zodpovednosť ako reportérov je obrovská – pretože my z toho miesta odídeme, kým hrdinovia týchto kníh nie, no reportáž môže niekedy pomôcť ich situáciu zmeniť.

Mario Puzo: Krstný otec

V knižnici určite treba mať aj literárnu klasiku, rokmi osvedčené diela etablovaných autorov, ktoré vás vtrhnú do deja kedykoľvek ich vezmete do ruky. Pre mňa je takýmto dielom román Krstný otec od amerického spisovateľa talianskeho pôvodu Maria Puza. Príbeh Vita Corleoneho a jeho rodinného klanu je notoricky známy z jeho výborného filmového spracovania, knižná predloha však ide často viac do hĺbky a ešte viac vás vtiahne do príbehov talianskej mafie v USA. Napriek tomu film Francisa Forda Coppolu pomerne verne z tejto knihy čerpá. Puzo dokázal vo svojom románe vykresliť mafiánskeho bossa tak, že chvíľami vás ako čitateľov dostáva do rozpakov z toho, že ste na jeho strane a rozumiete konaniu jeho rodiny, akokoľvek brutálne je. Aj keď má kniha Krstný otec vyše päťdesiat rokov, je vysoko aktuálna aj dnes.

Timothy Snyder: O tyranii

Máloktoré knihy vznikajú na Facebooku. Kniha O tyranii – Dvadsať ponaučení z 20. storočia od historika Timothyho Snydera sú však rozšíreným statusom, ktorý autor napísal po amerických voľbách a víťazstve Donalda Trumpa. Snyderova útla kniha je akýmsi manuálom, ako vybudovať spravodlivú, demokratickú a dobrú spoločnosť a súčasne varovaním, ako ľahko sa to všetko môže pokaziť. Kniha, ktorú by si mal prečítať nielen každý občan, ale najmä všetci politici.

Lukáš Onderčanin (1990) je slovenský novinár. Od roku 2014 pracuje v denníku SME ako zahraničnopolitický redaktor, pôsobí aj v organizácii Post Bellum, v ktorej je šéfredaktorom štvrťročníka Príbehy 20. storočia. V roku 2020 mu vo vydavateľstve Absynt vyšla knižná prvotina – historický dokumentárny román Utópia v Leninovej záhrade, ktorý sa vydáva po stopách Čechoslovákov z družstva Interhelpo zo Žiliny až do sovietskeho Kirgizska.