Ja som váhy. Dokonca veľmi typické. Je to pre mňa nesmierna námaha vybrať len tri knihy zo svojej poličky!  Rozhodla som sa preto napísať o tých najaktuálnejších knižkách v našich poličkách, ktoré sú akurát dočítané či rozčítané. Dajú sa pekne rozdeliť do vekových kategórií  vhodnosti. Začnem teda deťmi a skončím pri „dospelákoch“.

Keďže mám tri malé detičky, máme plné poličky práve detských kníh. Výber detských knižiek je fantastický a musím sa veľmi krotiť, aby som nenakupovala ako nákupná maniačka. (Aj keď… Nakoniec by ma vlastne aj tak zastavila peňaženka…) Je skvelé, že okrem svetovej literatúry pre deti je čoraz väčší výber aj tej slovenskej. Klasiky ako Žabiatko, Danku Janku, či Pufa a Mufa máme prelúskaných od zadu do predu, aj hore nohami, ale nové knihy pribúdajú tiež a sú krásne ako vizuálne, tak aj textovo. My sme také dobrodružné povahy a preto milujeme napríklad Drobcov od Vandy Raýmanovej. Dvaja bratia, čo sa doberajú a všeličo zažívajú. To je u nás rehotu! Za ich dobrodružstvami  a doberaním je pritom obrovský kopec lásky a dobrosrdečnosti. Okrem toho sú Tom a Ben výmyselníci a chcú skúsiť všeličo – preto sa ľahkou formou deti dozvedia ako sa vyrába auto, pripravuje divadelné predstavenie či stavia detské ihrisko. Dej  v nich plynie akčne ako vo filme a je skvele vystavaný. Farebné a sympatické ilustrácie sú bonusom k veselému, skvelo napísanému textu.

Pre trošku starších dobrodruhov tu máme dychberúceho Jaroslava Foglara. Moje deti sú naň zatiaľ malé a ja som naň už asi veľká, ale píšem akurát jeden scenár, ku ktorému sa mi perfektne hodí.  Siahla som preto po knižke Stínadlá se bouří. Skoro som zabudla akú hustú atmosféru vedel vo svojich knižkách Foglar vytvoriť! Cítite dobrodružstvo dýchať vám na krk a doslova vás to pobáda:  „Choď do Prahy, teraz hneď, nájdi najzašitejšiu uličku, najtmavší dvorček a tam pod piatym schodom, za kameňom v tvare srdca nájdeš obrovské tajomstvo! To je jedno aké! Proste Choď! Čo sedíš?! A nezabudni si pribaliť do ruksaku baterku a do kabáta zapichnúť špendlík so žltou hlavičkou!“ Tak ako som ho hltala, keď som mala desať, tak ho hltám aj dnes – možno som veľké decko, ale no a čo! Strašne ma to baví!

Čo sa týka „dospeláckej“ literatúry, veľmi ma naposledy bavila knižka Petra Balka Ostrov, ktorý je aktuálne v desiatke nominovaných na Anasoft litera. Do hlavného hrdinu som sa vžila okamžite – jeho vzťah s otcom spisovateľom mi vo veľmi prehnanej rovine pripomenul ten môj s mojím otcom spisovateľom. Preto som sa už od prvých strán nesmierne zabávala. Petrovo pero je pekne vypísané  a vety zručne konštruované. Príbeh je až fantazmagorický, ale pritom veľakrát s nadsázkou podáva realitu. Peter je vtipný človek aj „naživo“ a presne tento humor sršal aj z knižky, takže popri strhujúcom až detektívnom príbehu som sa pristihla ako sa nahlas smejem. Mala som chuť ju prečítať na jeden dych, keby sa to teda pri troch malých deťoch, z toho malom špuntovi, ktorý bojkotuje spánok všeobecne, dalo.

Publikované: 25/06/2020

Marka Staviarska (1985) sa narodila a žije v Prešove. Je absolventkou produkcie a distribúcie filmu na VŠMU v Bratislave. Počas štúdia nakrútila niekoľko ocenených krátkometrážnych filmov a živila sa prevažne ako jarmočná predavačka. Potom založila produkčnú spoločnosť a vydavateľstvo Staviarsky production a počas materských dovoleniek a starostlivosti o tri deti napísala a vydala štyri knihy pre deti: Marínka Somarinka, Eliška a jej kamaráti, Príšeráci!, Opováž sa toto prečítať!. Nahovorila dve detské audioknihy, zostavila pracovný zošit pre deti o postupe nakrúcania filmu (Marínka Somarinka nakrúca film, nakrúcaj spolu s ňou!) a chodieva s ním do škôl zoznamovať deti s výrobou filmu. Vydáva knihy svojho otca – Víťa Staviarskeho, vydáva tiež hudbu, či iné diela svojich bratov Richarda a Juraja Staviarskych. Je producentkou a produkčnou filmu Loli paradička (scenár a réžia Víťo a Richard Staviarski).