Čítajte hrubé knihy
Niekto cez Vianoce pozerá filmy a rozprávky, ja čítam hrubé knihy. Kedy, ak nie práve na Vianoce má totiž človek čas zahĺbiť sa do čítania s vedomím, že si môže dopriať aj štyristo strán?
Minulý rok som takto prečítal Pravidlá muštárne od Johna Irvinga a dokonca ani nie prvýkrát. Rok predtým zas román Malý život, ktorý napísala americká spisovateľka Hanya Yanagihara.
Malý život je veľká kniha, rozsahom aj obsahom. Vyvolala vo mne pocity, o ktorých som ani netušil, že ich vôbec mám, a odvtedy ju odporúčam každému, kto má dostatok času na to, aby si poriadnu a poctivú hrubú knihu prečítal.
Mimochodom, tento rok sa cez Vianoce chystám na román Ôsmy život od gruzínskej spisovateľky Nino Haratischwili. Má 863 strán, váži vyše kilogramu a čítam na ňu samé chvály.
Mám rád jednoduché príbehy
Napísať jednoduchý príbeh je vôbec najťažšie. Nedostatky totiž môžete schovať za množstvo slov, odborne sa tomu hovorí grafománia. Ak však máte napísať málo, musí byť každé slovo presné a výstižné. A už ani nehovoriac o tom, keď to má byť jednoduchý príbeh o takej zložitej téme, ako je láska!
Je to veľké majstrovstvo a jedným z najväčších majstrov krátkych príbehov je u mňa Alessandro Baricco. Patrí medzi tých autorov, u ktorých si kupujem každú novú knihu. Žiadna z nich pritom nie je hrubá a vlastne to ani nie sú zložité príbehy.
Sú to však príbehy nežné, krásne a aj krásne napísané, no a najkrajší z nich je pre mňa Hodváb. Keďže sa dá prečítať nie za niekoľko dní, ale za niekoľko hodín, zhruba raz za tri roky si ho cez Vianoce prečítam a vy by ste mali urobiť to isté.
Kniha, ktorá je rovnako dobrá ako film
Málokedy sa stane, že podľa knihy natočia film a ten je rovnako dobrý ako jeho predloha, hoci trochu iný. Platí to však o knihe Forrest Gump od Winstona Grooma. Nebojte sa, ak ste film videli, pokojne si ju môžete prečítať aj tak (ak ste ho nevideli, najprv si ju prečítajte, potom si film pozrite a oboje vám niečo dá).
Forrest Gump nie je v literatúre prelomovou ani unikátnou postavou, veď na rovnakom princípe je postavený aj Storočný starček, ktorý zažil úplne všetko. Avšak jeho príbeh je podaný tak citlivo, že keď sa povedia Vianoce, napadne mi práve on.
Príbeh Forresta Gumpa je vtipný a nežný a výborne napísaný. Pohladí vám srdiečko a navyše sa dozviete veľa o povojnových dejinách Spojených štátov. Výsledkom je dobrý a príjemný pocit, ktorý človek práve na Vianoce najviac potrebuje. Šťastné a veselé!
Samuel Marec vyštudoval prekladateľstvo a tlmočníctvo na UMB v Banskej Bystrici. Pracoval v reklamnej agentúre a momentálne pôsobí ako publicista, prekladateľ a scenárista a občas sa tej reklame stále venuje. Tiež je autorom viacerých kníh viacerých žánrov.