Deviaty ročník Ceny René – literárnej ceny gymnazistov a stredoškolákov pozná päticu kníh, ktoré budú čítať a hodnotiť študentky a študenti najbližšie mesiace. Cena René je prvým literárnym ocenením, o ktorom raz ročne rozhodujú študenti vybraných gymnázií a stredných škôl na Slovensku. Poslaním ocenenia je podporovať mladých ľudí k čítaniu hodnotnej slovenskej literatúry.
Odborná porota, ktorá je identická s porotou aktuálneho ročníka ceny Anasoft litera, hodnotila 125 próz minulého roka, pričom päť kníh nominovala aj na Cenu René. Porotu tento rok tvorí literárny historik a kritik Vladimír Barborík, literárny historik a kritik, redaktor a prekladateľ Martin Lukáš (CZ), literárny vedec Patrik Miskovics, poetka, výtvarníčka, prekladateľka Nóra Ružičková a jazykovedkyňa a prekladateľka Lucia Molnár Satinská.
Finálová päťka deviateho ročníka Ceny René 2025:
Martin Hlavatý – Páv, Kripel a Predseda (Vydavateľstvo FAMA art)
Márius Kopcsay – Dedo Lužko (Vydavateľstvo Koloman Kertész Bagala)
Vanda Rozenbergová – Mágovia vedia viac (Vydavateľstvo Slovart)
Alexandra Salmela – 56, či? (Vydavateľstvo Aspekt)
Víťo Staviarsky – Motýľovci (Vydavateľstvo Staviarsky production, s.r.o.)
Vyjadrenie poroty k jednotlivým nominovaným knihám:
V próze Páv, Kripel & Predseda opísal Martin Hlavatý osudy niekoľkých obyvateľov východoslovenskej dediny, ktorých predsudky, obavy aj nádeje odrážajú slovenskú súčasnosť. Hodnota prózy spočíva najmä v presvedčivom zobrazení vidieckeho prostredia, v uplatnení spišského dialektu v dialógoch postáv a v ironickej, no účastnej perspektíve rozprávania, ktorá ukazuje, odhaľuje, ale neodsudzuje.
Dielo Máriusa Kopcsaya Dedo Lužko je napriek výnimočnému rozsahu knihou čitateľsky príťažlivou a pritom nie lacnou. Autorovi sa podarilo prepojiť našu prítomnosť s minulosťou, rodinné historky s novšími dejinami Slovenska a osobnú perspektívu citlivého zmäteného súčasníka vsadiť do širších historických súvislostí povojnového vývinu našej krajiny.
Román Vandy Rozenbergovej Mágovia vedia viac sa už na prvý pohľad ponúka mladším čitateľom a čitateľkám, pretože je to príbeh o deťoch a mladých ľuďoch vyrastajúcich v detskom domove. Je to však kniha rovnako dôležitá pre mladých ako pre dospelých, lebo jednou z kľúčových tém je zodpovednosť a posúvanie jej hraníc. Autorka ako skvelá rozprávačka nabáda k rozmýšľaniu pomocou rozpracovaných literárnych postáv, ktoré sú ako živé.
Kniha 56, či? od Alexandry Salmely pozostáva z cyklu poviedok a čŕt, ktorý predstavuje hravý experiment s naratívnou formou a jazykom. Čitateľov popri živom a vtipnom stvárnení rodinných, partnerských a priateľských vzťahov a každodenných situácií zo života hrdinky/hrdiniek, pravdepodobne osloví aj spôsob, akým autorka uvažuje o vzťahu identity a jazyka a tiež to, ako vynachádzavo využíva rozmanité vrstvy lexiky, vulgarizmy nevynímajúc.
V novele Motýľovci od Víťa Staviarskeho ide o neokázalý, úsporne napísaný text, v ktorom sa sugestívnym spôsobom sprítomňuje východoslovenská realita. Autor sa v próze empaticky približuje k postavám zápasiacim s nepriazňou osudu, pričom všadeprítomnú tragiku kompenzuje zdôrazňovaním dôležitosti autentických medziľudských vzťahov.
Nominované knihy zakúpi organizátor a pošle ich osemnástim stredným školám, ktoré sa tento rok zapojili do Ceny René. V prvom kole budú študenti a študentky jednotlivých škôl čítať uvedené tituly v priebehu niekoľkých mesiacov. Následne na to o nich budú diskutovať medzi sebou, ale aj s ich autormi a autorkami na živých besedách po celom Slovensku. Minulý rok sa na živých diskusiách Ceny René zúčastnilo dovedna 660 študentov.
Do druhého kola každá škola nominuje knihu s najvyšším počtom hlasov, pričom každý študent a študentka danej školy má jeden hlas. V druhom kole jeden študent či študentka v zastúpení školy diskutuje s oponentmi z ostatných škôl o ich preferovaných tituloch. Na tomto spoločnom stretnutí si napokon prostredníctvom hlasovania určia laureátku alebo laureáta Ceny René.
Aj takáto priama konfrontácia prostredníctvom otvorených diskusií nielen medzi sebou, ale aj so slovenskými spisovateľmi a spisovateľkami, učí študentstvo rozvíjať kritické myslenie a analyzovať či prezentovať svoje čitateľské zážitky. Pedagógovia aj vďaka Cene René držia krok so súčasnou domácou literárnou produkciou, ktorá vo vyučovacích osnovách chýba.
Vyhlásenie víťaza či víťazky Ceny René sa uskutoční v novembri tohto roka.
V minulých ročníkoch získali Cenu René: Katarína Vargová, Pavel Dvořák ml., Dušo Martinčok, Barbora Hrínová, Alena Sabuchová, Václav Kostelanski, Daniel Majling a Ivana Gibová.
Organizátorom a vyhlasovateľom Ceny René je Slovenské literárne centrum. Poradným orgánom zabezpečujúcim zloženie odbornej poroty, ktorá nominuje päť kníh do súťaže, je občianske združenie ars_litera.
Autorom vizuálneho konceptu aktuálneho ročníka je grafický dizajnér Vojtech Ruman.
Viac informácií: https://www.litcentrum.sk/ocenenie/cena-rene-literarna-cena-gymnazistov-stredoskolakov
Zdroj: Slovenské literárne centrum