14. decembra 2024 spoznalo košické publikum i diváci z celého sveta, sledujúci živý prenos Majstrovstiev Európy v Slam Poetry, víťazku 11. ročníka. Stala sa ňou Theresa Sperling z Nemecka, ktorá v semifinálovom kole i v samotnom finále podala mimoriadne vyrovnaný a kvalitný výkon. Ten ocenila nielen divácka, ale aj odborná porota.

Theresa je vyzretou slamerkou, ktorá má toho veľa za sebou a má čo povedať. Dokáže hovoriť o veľmi citlivých témach bytostne a zároveň s estetickým odstupom. Jej slamy sú osobné, intímne a súčasne spoločensky angažované. Vyrovnáva sa v nich s materskou rolou, ženským „údelom“, mýtom krásy, osobnou i historickou pamäťou. Nie je ľahké hovoriť o nacistickej minulosti starých rodičov tak, aby nešlo „iba“ o terapeutickú výpoveď. Therese sa to podarilo vďaka nespochybniteľným literárnym zručnostiam a civilnejšej performancii,“ vyjadrila sa za medzinárodnú odbornú porotu slovenská porotkyňa Lenka Šafranová.

Cenu, ktorú vytvoril špeciálne pre túto príležitosť umelec Helmut Bistika, odovzdala slamerke Silvia Hroncová, bývalá ministerka kultúry v úradníckej vláde Ľudovíta Ódora, kultúrna manažérka a teatrologička. Vyzdvihla vysokú kvalitu všetkých vystúpení a význam podujatia v kontexte medzinárodného kultúrneho dialógu. Na jej slová po celý čas trvania majstrovstiev nepriamo nadväzoval organizátor podujatia a generálny riaditeľ Slam Poetry SK, ktorý počas štyroch dní spoločne so svojím tímom usporiadal niekoľko networkingov a tzv. okrúhlych stolov za účelom podpory kultúrnej výmeny. Podujatí sa zúčastnili šampióni z 32 krajín sveta, organizátori tohtoročných i budúcoročných Majstrovstiev Európy v Slam Poetry, zástupcovia Svetovej Asociácie Slam Poetry, ako aj rôzne košické kultúrne organizácie. Vymenili si kontakty, skúsenosti, hovorili o rezidenciách,  kolaborácii na projektoch a iných možnostiach spolupráce. Pre mnohých boli tieto stretnutia zdrojom nových pracovných príležitostí a partnerstiev.

Dialóg rôznych uhlov pohľadu, názorov, postojov sa odohrával a na samotnom pódiu, čo potvrdila aj víťazka Theresa Sperling, ktorá súčasne zhodnotila svoje pôsobenie na majstrovstvách: „Umelecká, politická a ľudská výmena perspektív s ľuďmi z iných krajín vždy znamená aj konfrontáciu s vlastným pohľadom na umenie, s vlastnými obmedzeniami a so znepokojujúcou celkovou politickou situáciou v Európe. Počas semifinále ma veľmi vystrašili výkony a texty mojich kolegov a fakt, že polovicu poroty tvorili profesionálni porotcovia, čo je pre slam absolútne neobvyklé. Potom som sa však snažila jednoducho si finále užiť  a vnímať ho ako spoločnú literárnu prehliadku. To, že sa mi podarilo stať sa šampiónkou, je pre mňa neopísateľná česť. Dáva mi to vzácnu príležitosť cestovať a byť hosťom na rôznych kultúrnych podujatiach v Európe. Slovenský tím odviedol úžasnú organizačnú prácu a pohostil nás absolútne srdečne. Ďakujeme!“.

Vysokú úroveň organizácie vyzdvihol aj Philip Meersman, riaditeľ Svetovej Asociácie Slam Poetry (WPSO). „Išlo o doposiaľ najlepšie zorganizované Majstrovstvá Európy, ktoré by sa mali stať štandardom pre všetky ďalšie ročníky,“ konštatoval Meersman. Košice tak už po niekoľkýkrát potvrdili, že patria medzi európske mestá kultúry a súčasné živé umenie v nich má svoje nezastupiteľné miesto.

Zdroj: Slam Poetry SK