Nie je ľahké vybrať tri knihy, ktoré som čítala v poslednom čase. Nie preto, že by som vari hltala také kvantá kníh, skôr pre súkromný ráz toho, čo si človek vyberá na čítanie. Tieto tri som však dostala do daru a ako čitateľku ma prekvapili i potešili.

Kniha rodenej Dublinčanky Maeve Brennan, ktorá sa usadila v New Yorku a v rubrike „Rozvláčna dáma“ publikovala svoje črty, postrehy a mikroreportáže z newyorských ulíc, kaviarní a reštaurácií, je veľmi špecifická. Autorka v nej totiž neprezrádza o sebe takmer nič. Striktne sa drží polohy pozorovateľky, prípadne zapisovateľky diania, pričom sa zas nič také výnimočné nedeje. No Maeve Brennan akoby ovládala kúzlo, ktorým mení banalitu všedných dní na textové fotografie a momentky. Zrazu ste tam s ňou, väčšinou v New Yorku šesťdesiatych rokov minulého storočia, a vzápätí si všetko vybavujete, akoby ste to zažili. (Je tiež zaujímavé sledovať, ako sa rýchlo menia rekvizity nášho ľudského rodu, napríklad v tom čase sa ešte nik v kaviarni nepohrával s mobilným telefónom.)

Priznám sa, že do románu Domov slávnych spisovateľov (a ich múz) od americkej autorky Terri-Lynne Defino by som sa asi nepustila, keby ho nepreložil môj otec. Ako napovedá názov, dejiskom je domov seniorov, kde dožívajú spisovateľské esá.  Keď k nim pribudne aj literárny velikán Alfonso Carducci, nik z obyvateľov a ani personálu tohto zariadenia netuší, ako by to mohlo zmeniť ich napohľad už nemenné životy. Alfonso je niekdajší sveták, a hoci mu zo všetkého (vrátane kapacity pľúc) ostali iba zlomky, aj tie mu stačia, aby na dvere jeho priateľov začali opäť klopať múzy. A nielen to. Je tu ešte mladá ošetrovateľka so znetvorenou tvárou a jej kolega so znetvorenou povesťou. Plus paralelný príbeh dramatickej lásky, ktorý sa spisovatelia na dôchodku pokúšajú priviesť k životu. Celé sa to dobre číta a príjemne to odsýpa, skrátka bestseller.

Napokon niečo z celkom iného priečinka. K môjmu obľúbenému žánru patria aj knižné rozhovory s lekármi či vedcami. Známa novinárka Daniela Drtinová spravila obsiahly rozhovor s českým neurobiológom a profesorom psychiatrie Jiřím Horáčkom. Témou je Vědomí a realita (podtitul – O mozku, duševní nemoci a společnosti) a zatiaľ mám túto knihu iba rozčítanú. Zdá sa mi však,  že to bude beh na dlhú trať. Občas totiž narážam na hranice svojej schopnosti koncentrovať sa na náročnejší text. No každá kniha, v ktorej sa hlbšie pátra po zmysle života, za kus elementárneho študijného úsilia určite stojí. Idem nato!

Denisa Fulmeková je autorkou sedemnástich kníh rôznych žánrov. Venuje sa najmä beletrii pre dospelých (napr. Jedy, Čakáreň, Topánky z papiera, Materská, Posledná polnoc v Pivonke, Konvália, Doktor Mráz, Agáta), ale vydala aj zbierku poéziu či knižku pre deti. Začiatkom októbra 2021 uviedlo divadlo LUDUS jej hru Konvália, ktorú napísala na motívy svojho úspešného románu.