Knihy mám okolo seba stále. Robia mi spoločnosť, rada si z nich staviam veže alebo ich vystavujem v knižnici ako obrazy. Mám rozčítaných hneď niekoľko kníh a vždy nejakú nosím so sebou v taške. Hoci hľadanie pokojnej chvíle na čítanie je pre mňa vo víre každodennosti stále ťažšie.
Mám vybrať len tri obľúbené knihy, preto si radšej zvolím nejaký kľúč. Bude ním východné Slovensko a pravdivé príbehy. (Áno, verím, že aj prvý príbeh je podľa skutočnej udalosti. )
Peter Karpinský: Ako sme s Ťukťukom ťukťukovali
S mojimi dcérami čítame každý deň. Staršia si číta aj sama, ale mladšia je ešte škôlkarka, preto im často čítam nahlas pred spaním. Pred nejakým časom nás veľmi zaujala kniha Petra Karpinského Ako sme s Ťukťukom ťukťukovali. Je to kniha o priateľstve medzi spisovateľom a tajomným tvorom Ťukťukom, ktorý má výborné nápady. Ťukťuka sme si hneď obľúbili a boli sme zvedavé, či sa podobný nenájde aj v nejakom kútiku u nás doma. Je to skvelá srdečná kniha, liek proti nude, je v nej kopec fantázie a humoru. Doma máme novšie vydanie s ilustráciami skvelej Martiny Matlovičovej. Keď sme ju dočítali, staršia dcéra chcela napísať pánovi spisovateľovi list a v ňom ho poprosiť, či by nenapísal pokračovanie. Veríme, že sa ho možno ešte dočkáme.
Soňa Balážová a Dávid Marcin: Dozvedela som sa, že žiješ
Pre mladých čitateľov by som z mojej knižnice vybrala komiks autorov Soni Balážovej a Dávida Marcina – Dozvedela som sa, že žiješ. Ide o príbeh, ktorý sa naozaj stal tu u nás, na Slovensku, v Košiciach. Dej sa odohráva v neľahkých časoch druhej svetovej vojny. Je v ňom všetko, čo má byť, no hlavne nádej, láska, nepoddajnosť i odvaha. Históriu by sme si mali pripomínať, pretože mnohí ju spochybňujú, prekrúcajú a odmietajú sa z nej poučiť.
Elena Lacková a Milena Hübschmannová: Narodila som sa pod šťastnou hviezdou
Veľmi ma zaujala aj kniha Narodila som sa pod šťastnou hviezdou – Elena Lacková, Milena Hübschmannová. Je to príbeh prvej rómskej spisovateľky Eleny Lackovej. Zaujímavý a úprimný pohľad na hodnoty Rómov na Slovensku, ich život, ktorý sa postupne mení spolu so zmenami režimov a politickej situácie v krajine. Vďaka knihe zistíme, akým veciam musí čeliť žena, Rómka. Kniha je plná farieb, lásky, zvykov, ale aj problémov a zúfalstva, život sám. Žijem v Prešove, a preto sú mi lokality, o ktorých sa v knihe píše, známe. Kniha, ktorá môže pomôcť porozumieť a bližšie spoznať rómsku komunitu.
Katarína Ilkovičová (1982) vyštudovala grafický dizajn na Akadémii výtvarných umení v poľskom Krakove. Po skončení štúdia pracovala ako grafická dizajnérka, no večery si vypĺňala obľúbenou ilustráciou. Od roku 2007 ilustrovala desiatky kníh, ktoré vyšli nielen na Slovensku a v Čechách, ale aj v Portugalsku, Taliansku a na Taiwane. Prvou knihou s jej ilustráciami bol titul Neplechy školníčky Agneše od Alžbety Verešpejovej. Tá si Katarínu pre svoj príbeh sama vybrala. Za svoje ilustrácie v knihách získala ocenenie Najkrajšia detská kniha zimy 2007 (Rozprávky z palety) či Najkrajšia detská kniha jesene 2014 (Snehuliačik šepol mame). V súčasnosti pracuje ako ilustrátorka na voľnej nohe. Okrem knižnej a editoriálovej ilustrácie sa venuje aj grafickému dizajnu a ilustráciami prispieva do časopisov Slniečko, Včielka, Zornička alebo SME deťom. Je členkou Asociácie ilustrátorov (ASIL).