Autorka detektívnych románov Katarína Holetzová zo svojej poličky vybrala a na prečítanie odporúča knižný debut spisovateľky Donny Tartt s názvom Tajná história, osvedčenú klasiku od Charlotte Brontëovej Jana Eyrová a román Ohňostroj márnosti od nedávno zosnulého spisovateľa Toma Wolfa.   

Patrím medzi čitateľov, ktorí nemajú problém knihu po pár stranách znudene odložiť. Na nočnom stolíku mám preto odložených zo desať nedočítaných kníh, ktorým plánujem dať v budúcnosti druhú šancu. Okrem toho sa mi vedľa postele hromadia tituly, ktoré si vyslovene šetrím na pokojnejšie obdobie. Takou bola niekoľko mesiacov aj Tajná história od Donny Tartt. Dnes sa na seba hnevám, že som s ňou nepočkala ešte dlhšie, že sa pre mňa už navždy skončila. Myslím, že milovníci literatúry tento pocit prazvláštnej ľútosti dôverne poznajú.

Tajná história je príbeh členov exkluzívneho krúžku na americkej univerzite. Izolovaní od bežného sveta sa pod tlakom nečakaných okolností rozhodnú, že jedného študenta z krúžku musia spoločne zavraždiť.

Hoci je to autorkina prvotina (odporúčam aj jej ďalšie diela – Stehlík a Malý kamarát), čítala som ju ako poslednú a zamilovala som sa do nej zo všetkých najviac. Napriek značnému rozsahu má v sebe začiatočnícky zápal. Tartt nielenže dokáže autenticky vystihnúť pocity hrdinov, ale bez akéhokoľvek klišé ohýba ich povahové črty s dôrazom na konanie v krízovej situácii. Je pre mňa jednou z mála autorov/autoriek, ktorí vo svete “spotrebnej” literatúry dokazujú, že prepracované hrubé romány stále majú svoje dôležité postavenie aj v komerčnej beletrii.

Vzťah k románom som si vybudovala najmä v tínedžerskom veku, kedy som, asi ako väčšina dievčat, siahala aj po romantickej klasike. Nie ku všetkým dielam sa viem dnes ešte vrátiť. Jednou z výnimiek je Jana Eyrová spisovateľky Charlotte Brontëovej. Atmosféra opusteného panstva, ktoré sa vynára z hmly ako duch starých zlých časov, smiech šialenej pani Rochesterovej, tuberkulózne deti v sirotinci – to všetko ma mátalo v snoch dlhé roky. Postava hrdej a odvážnej Jany ma miestami rozčuľovala a vlastne vôbec neviem, či som jej držala palce, aby sa jej príbeh skončil happy-endom, napriek tomu považujem jej charakteristiku za vskutku dokonalú. Je to obdivuhodné dielo naprieč storočiami a ja ho proste milujem.

A aby tých hrubých románov nebolo málo, ďalšou z rady skvelých kníh je Ohňostroj márnosti od nedávno zosnulého spisovateľa Toma Wolfa. Jeho najznámejší titul je o ohňostroji nečakaných a absurdných situácií, ktoré vyvolá jedna nechcená smrť. Ide o vydarený moderný americký román s napínavou zápletkou, svojskými postavičkami z rôznych spoločenských vrstiev a skvelým rozprávačským štýlom. A ako píšem tieto riadky, zisťujem, že mám obrovskú chuť prečítať si ho po rokoch znova.