Stand-up komik zo Silných rečí Martin Hatala ako čitateľ už roky nedá dopustiť na sériu Zaklínač a Husitskú trilógiu od Andzreja Sapkowskeho. Za prečítanie podľa neho určite stojí aj kniha Ráj a Peklo od Jóna Kalmana Stefánssona a Dizajn pro Každý den autora Donalda A. Normana.
Hoci som fanúšikom dobrodružnej literatúry, ako čitateľ nie som taký dobrodružný, ako by som chcel. Málokedy sám zamierim do neznámeho teritória a siahnem po autoroch, ktorých nepoznám, alebo neprídu s dobrým odporúčaním. Rád však sledujem dobré knihy, ktorým sa podarí vybojovať si uznanie, ktoré si podľa mňa zaslúžia.
Sériu o Zaklínačovi som čítal pred vyše desiatimi rokmi, ale doteraz sa k nej rád vraciam a mala na môj literárny vkus obrovský vplyv. V posledných rokoch získal zaklínač Geralt od Andzreja Sapkowskeho obrovskú popularitu, vďaka hernému priemyslu, ale v žiadnom prípade to nie je len marketingová bublina. Sapkowskeho knihy majú svojich fanúšikov už roky a je na to dobrý dôvod. Nenechajte sa zmiasť mečmi a elfami, Zaklínač má bližšie k Menu Ruže ako k Pánovi Prsteňov. Aj Husitstká trilógia (Veža bláznov, Boží bojovníci, Svetlo večné), ktorá prišla po Zaklínačovi, nasvedčuje, že Andzrej má rád prepracované postavy, skúma ich motiváciu, ich ľudskosť a chyby a rád sa hrá s čitateľom veľmi postmodernistickým spôsobom. Historické kulisy či rozprávkové motívy, ktoré majú pre slovenského čitateľa aj pridanú hodnotu toho, že sú nám kultúrne veľmi blízke, vždy predstavuje s humorom a vždy vo veľmi precízne vystavanom texte.
Ak ste ako ja a knihám, ktoré majú okolo seba veľké haló, máte tendenciu sa nedôverčivo vyhýbať, skúste dobrodružne otvoriť jednu z kníh od Andzreja Sakowskeho. Okrem fantastického zážitku budete mať možnosť cítiť sa lepšie ako ľudia, ktorí objavia jeho prácu až v seriálovom spracovaní, ktoré sa pomaly blíži na Netflix.
Minulý rok sa mi dostal do rúk celkom náhodou Ráj a Peklo od Jóna Kalmana Stefánssona. Drobná knižka bola výborným oddychom od gigantických knižných ság, ktoré zbieram, ale o to viac sa ma dotkla. Stefánssonova rybárska osada a jej obyvatelia žijú celkom iné životy, ako tie naše – kým pre nás je dážď otravnou okolnosťou, pre postavy z jeho knihy počasie dokáže rozhodovať o tom, či sa vrátia naspäť do prístavu živí. Vo svojom princípe je život v tejto knihe veľmi jednoduchý, ale hĺbka, s akou ho Stefánsson skúma nie. Každý náznak, obraz či metafora, ktorú som postrehol sa mi o pár strán vrátila o čosi silnejšia a Jón mi dokazoval, že presne vie, čo predo mňa kladie a nič v jeho texte nie je náhodné.
Rovnako ako spomínaný Sapkowski sa aj islandský autor rád hrá so svojimi čitateľmi, ale celkom iným spôsobom. Nakreslil mi svet, s ktorým som zdanlivo nemohol mať nič spoločné a kým som jeho knihu dočítal, uvedomil som si, že je v skutočnosti úplne rovnaký ako ten môj.
Kniha, ktorá si len nedávno našla miesto v mojej knižnici je aj Dizajn pro Každý den. Donald A. Norman v nej ponúka veľmi fascinujúci pohľad na svet okolo nás. Nie je to šlabikár o dizajne, kniha sa zaoberá tým, ako my, ľudia, vnímame dizajn, technológie a nástroje, ktorými sme obklopení. Mňa osobne naučila rozmýšľať nad všetkým, čo sa mi dostalo do rúk, od jej prečítania, trochu inak. Norman má veľmi civilný spôsob vysvetľovania problematiky, ktorou sa zaoberá a hoci ide o literatúru faktu, je plná príkladov, historiek a záverov podaných uvoľneným jazykom.
Normanova kniha je výsledkom jeho vedeckých štúdií, ale zábavne a otvorene vysvetľuje, prečo otvárame dvere, tak ako ich otvárame, prečo sa nám nechce nastaviť čas na mikrovlnke a prečo keď pozrieme na mobil, aby sme zistili koľko je hodín, tak to musíme urobiť dvakrát. Garantujem vám, že po jej prečítaní sa už nikdy nepozriete na nálepky „ťahať” na dverách rovnako.